Европейската комисия одобри Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия 2021-2027. Над 38 млн. евро ще бъдат инвестирани през следващите 7 години в областите Видин, Монтана, Враца, София, Перник, Кюстендил на територията на България и Борски, Зайчарски, Пиротски, Нишки, Топлички, Ябланички, Пчински в Сърбия, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Най-голям дял от бюджета на програмата, над 23 млн. евро, е насочен към инвестиции в интегрираното териториално развитие с фокус върху специфичните нужди на региона. По този приоритет ще бъдат подкрепени проекти в областта на туризма, адаптирането към климатичните промени, за повишаване на конкурентоспособността на малките и средните предприятия, и създаване на работни места. Предприятията ще имат възможността за разширяване на икономическата си активност към нови пазари и продукти.
Над 8 млн. евро ще бъдат инвестирани в реализацията на стратегическия проект по програмата, който е свързан с подготовка на населението за навременна реакция при бедствия – пожари и наводнения. Предвидени са обучения на професионалните екипи и доброволци, обмяна на опит, укрепване на институционалния капацитет и доставка на специализирано оборудване за регионалните подразделения на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР и Сектор за управление на извънредни ситуации на МВР – Сърбия.
17 на сто от общия бюджет на програмата е предвиден за подкрепа на малките и средни фирми в дейности за повишаване на конкурентоспособността на предприятията и достъп до нови пазари в рамките на приоритет 1 "Конкурентоспособен граничен регион.
ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България -Сърбия 2021-2027 е програма за трансгранично сътрудничество, финансирана от Европейския съюз със средства от Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП ІІІ).
Общата цел на програмата е укрепване на териториалното сближаване на трансграничния регион България-Сърбия, като се предостави рамкова подкрепа на местния бизнес за растеж и разширяване, за по-добро представяне в по-екологичен и по-интелигентен конкурентен глобален пазар, подпомагане на предприятията чрез преки производствени инвестиции за повишаване на производителността и подкрепа на съвместни действия за предотвратяване на риска от природни и техногенни опасности чрез междуинституционална координация за превенция на риска и управление на бързо реагиране.