„Още когато се отваряха тези клубове казах, че те могат да представляват единствено провокация, заради имената, които им бяха дадени, които будят негативни чувства в гражданите, защото са свързани с най-негативната част от европейската история. Призовах да се отварят културно-информационни центрове, които ще сближават”, каза премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски в отговор на въпрос, свързан с нападението с огнестрелно оръжие на културния клуб на сдружение „Цар Борис Трети” в Охрид. 
Ковачевски припомни, че още тогава е призовал гражданите към  достойно и европейско поведение. Премиерът на Северна Македония отново се позова на приетите поправки в Закона за сдруженията и фондациите, забраняващи имена, които в страната се смятат за спорни и са свързани с определени исторически периоди. Поправките в закона за сдруженията и фондациите имат ретроактивно действие и вече съществуващите клубове имат тримесечен срок, в който да променят имената си. 
Реакциите от страна на България на случилото се в Охрид Ковачевски определи като реакции на България, добавяйки, че МВнР на Северна Македония също е излязло с позиция и отново каза, че според него сътрудничеството трябва да се осъществява през официални културно-информационни центрове, какъвто Република Северна Македония има в София, смята да отвори и в Благоевград, а България има Културно-информационен център в Скопие.  
По думите на Ковачевски министерствата на културата са в комуникация и „скоро ще имат среща”.
Утре в Скопие официално ще бъде открит новият дом на Културно-информационния център на България в Скопие, на което ще присъстват министърът на културата на България Велислав Минеков и министъра на културата на Северна Македония Бисера Костадиновска-Стойчевска.