Морският червей се оказва големият победител от глобалното затопляне
Научното изследване е публикувано в сп. „Глобъл чейндж байолъджи“. Според прогнозните данни до 2050 г. този морски червей е големият печеливш от глобалното затопляне. Хабитатът на множество видове е застрашен при повишение на температурите с 2 градуса по Целзий до 2050 г. Прогнозите за морския червей са сред малкото добри новини на срещата КОП27 в Египет.
Малкият морски червей Sabellaria alveolata, който е дълъг 3 см, живее в туби от слепен пясък и остатъци от миди. Той филтрира морската вода и служи за храна на раците и рибите. Освен това изгражданите от него рифове на площ от стотици хектари - от Мароко до Шотландия, предпазват бреговете от ерозия.
Рифовете на морските червеи са като тапа, която абсорбира енергията на вълните, каза пред АФП Амилия Кърд, съавтор на изследването.
Заливът Мон-Сен-Мишел в северозападна Франция е мястото с най-големия риф на морски червеи, простиращ се на стотици хектари площ. Това е най-голямата животинска конструкция в Европа, подчертава Кърд.
Според прогнозния модел на научното изследване, в което участват университетите в Порто, Бангор и Плимът, ареалът на морския червей ще нарасне с 27,5 процента до 2050 г. Морският червей ще разшири хабитата си на север, към Ирландия, Ламанша и шотландските брегове.
Прогнозите обаче не са само оптимистични. Според заключенията разпространението на рифовете може да предизвика локално изчезване на вида. Една от характеристиките на този животински вид е фактът, че ларвите се развиват във водата, отнасяни от течението, преди да се фиксират към риф.
Колкото по-отдалечени са рифовете един от друг, толкова по-трудно е за ларвите да достигнат до тях. Локалните разкъсвания на рифовете могат да станат регионални. Възможно е до 2050 г. този вид червеи да изчезнат в някои характерни за тях зони като френския атлантически бряг. Това би предизвикало ефект на лавина в екосистемите около рифовете.
Sabellaria alveolata вече е застрашен заради риболова и разпространението на зелените водорасли.