Руският енергиен гигант "Газпром" обяви, че е започнал тестване на газови доставки от находището "Ковикта", най-голямото в Източен Сибир, към газопровода "Силата на Сибир", по който се транспортира синьо гориво за Китай, информира Ройтерс.
"Газпром" започна да доставя газ за Китай по газопровода от находището "Чаянда" в Якутия, в края на 2019 година. Сега и двете находища работят да захранват "Силата на Сибир", който има обявен капацитет за пренос от 38 милиарда кубични метра газ на година. Газопроводът е от решаващо значение за усилията на Москва да пренасочи своите енергийни потоци от запад на изток, тъй като редица европейски страни наложиха санкции срещу Русия след началото на инвазията й в Украйна.
По думите на главния изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер, цитиран от Франс прес, започналите тестове са "важна стъпка в реализацията на проекта "Силата на Сибир" и създаването на нови центрове за добив на газ в източната част на страната". Той окачестви газовото находище Ковикта като "решаваща ресурсна база" за "развитието на доставките на газ", както и за износа му особено към нуждаещите се от енергия руски съседи Китай и Южна Корея.
Находището Ковикта, както и нови съоръжения за транспортиране на газ се очаква да бъдат пуснати в експлоатация през декември.
През 2020 г. "Газпром" е изнесъл за Китай 4,1 милиарда кубични метра газ. Година по-късно през 2021 г. износът вече достига около 11 милиарда кубични метра, а през 2023 г. се очаква да достигне 22 милиарда кубични метра.
По-рано руският вицепремиер Александър Новак заяви, че "Силата на Сибир" ще достигне пълен капацитет през 2027 г., две години по-късно от планираното.
Русия също така планира изграждането на "Силата на Сибир-2" през 2024 г., за да снабдява Китай със синьо гориво през територията на Монголия, още един знак, че руската енергийни доставки наистина са поели в източна посока.