В много страни по света хомосексуализмът все още се преследва от властите, като в някои държави наказанието за него е смърт. Все повече обаче са и страните, които легализират еднополовите бракове. Последната такава страна е Куба, чието население одобри легализирането им на референдум, който бе произведен в неделя и с който бяха приети и други промени в кубинския Семеен кодекс.
Съгласно информация, почерпена от доклад, публикуван през 2020 г. от Международната асоциация на лесбийките, гейовете, бисексуалните, транссексуалните и интерсексуалните хора, отношенията между хора от един и същи пол са обект на репресия в законодателствата на 69 страни, а в 11 страни се наказват със смърт.
Понастоящем еднополовите бракове са легализирани в 33 страни.
При анализа на данните от доклада може да се забележи разделение по континенти, що се отнася до начина, по който различните законодателства третират хомосексуалните отношения.
Африка: континентът, в който хомосексуализмът е престъпление
В Африка законодателствата на тридесетина страни забраняват хомосексуалните отношения. Изключение от правилото е Република Южна Африка, където еднополовите бракове са легални от 2006 г.
Отношенията между хора от един и същи пол се наказват със смърт в Судан, Сомалия и Мавритания.
Близкият изток: регион, в който хомосексуалистите са подложени на репресии
В Близкия изток Израел е единствената страна, която в известна степен се отнася положително към хомосексуалните. Израелските власти разрешават осиновяването на деца от хомосексуални двойки. Еднополовите бракове не са разрешени, но правните им последици се признават, когато са сключени в чужбина.
Ливан е по-толерантен към хомосексуалните в сравнение с други мюсюлмански страни в региона, като например Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, в които еднополовите връзки се наказват със смърт.
Европа: континентът пионер
Във всички европейски страни хомосексуализмът е легален.
Нидерландия стана през 2001 г. първата страна в света, която легализира еднополовите бракове. Оттогава насетне още 17 европейски страни предприеха същата стъпка: Белгия, Испания, Норвегия, Швеция, Португалия, Исландия, Дания, Франция, Обединеното кралство, Люксембург, Ирландия, Финландия, Малта, Германия, Австрия, Швейцария и Словения.
Някои европейски държави признават граждански съюзи за хомосексуалните: Унгария, Чехия, Хърватия, Кипър, Италия, Гърция и Естония, която стана първата бивша съветска република, предприела подобен ход.
Повечето източноевропейски страни не разрешават нито гражданските съюзи, нито браковете между хора от един и същи пол.
В Русия хомосексуализмът беше третиран като престъпление до 1993 г., а до 1999 г. - като психично заболяване. От 2013 г. там действа закон, по силата на който хората, които извършват пропаганда на хомосексуализма по отношение на непълнолетни, биват наказвани със затвор.
В Унгария от миналата година действа сходно законодателство, но унгарското законодателство предвижда глоба, а не затвор за този вид пропаганда.
В Западна Европа много страни разрешават осиновяването на деца от еднополови двойки. Сред тях са Нидерландия, Дания, Швеция, Испания, Белгия, Франция, Обединеното кралство, Германия, Финландия, Словения и Швейцария.
Положението в Америките
Канада легализира хомосексуалните бракове през 2005 г.
В САЩ еднополовите бракове бяха легализирани на цялата територия на страната през юни 2015 г., когато американският Върховен съд се произнесе по този въпрос.
В Латинска Америка няколко страни легализираха еднополовите бракове: Аржентина, Уругвай, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Коста Рика и Чили. В повечето щати на Мексико хомосексуалните бракове също са легални.
Океания
В Океания еднополовите бракове и осиновяването на деца от хомосексуални двойки е легално в Нова Зеландия и Австралия.
Развитието на ситуацията в Азия
 Индия декриминализира хомосексуализма през 2018 г.
Тайван пък стана пионер, като легализира еднополовите бракове през 2019 г.