Колумбия си върна от САЩ 274 предколумбови произведения на изкуството, предаде АФП.
Сред тях има човешки фигури, керамични предмети и традиционни огърлици с 1500-годишна история.
От 2018 г. посолството на Колумбия във Вашингтон успява да събере артефактите от САЩ благодарение на "конфискации" или на доброволно "връщане от колекционерите", обясни Алена Кайдесо, директор на колумбийския Институт по археология и история.                                   Предметите, изработени от колумбийски общности в периода между 500 г. пр. н. е. и 500 г. , бяха върнати в родината си миналата седмица от президента Густаво Петро при завръщането му от участие в Общото събрание на ООН в Ню Йорк.  
Кутиите с артефактите засега се съхраняват в помещения в Министерството на външните работи на Колумбия, като част от археологическите съкровища са видени от АФП. С латексови ръкавици служителите на Института по археология и история внимателно оглеждат експонатите.
Повечето от предметите са дарени доброволно от американка, която ги е наследила от покойния си съпруг. Той пък ги придобил през 70-те години на миналия век в югозападния колумбийски град Кали.
Други предмети са били конфискувани от ФБР и предадени на колумбийското посолство като част от споразумение между двете страни за връщане на културни ценности от черния пазар.
Артефактите са "напуснали нелегално страната, но не знаем кога точно", обяснява директорката на института, отговарящ за консервацията на предметите.
Те са от няколко региона на Колумбия, където са живели различни местни общности преди пристигането на испанците през 1492 г.
Колумбийските власти възнамеряват да репатрират още 730 артефакта от "националното археологическо наследство", които в момента се намират в дипломатически представителства на страната в чужбина.
През 2021 г. колумбийският вицепрезидент Марта Лусия Рамирес поиска от престижната германска аукционна къща "Герхард Хирш"  да спре продажбата на 25 произведения на изкуството от предколумбовата епоха. Други страни в Латинска Америка правят същото.
По данни на ЮНЕСКО незаконната търговия с културни ценности генерира близо 10 милиарда щатски долара всяка година, отбелязва Франс прес.