Сред приоритетите, които Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) е поставила на срещи с екипи на политическите сили, които имат реални шансове според социолозите да станат част от следващия парламент и бъдещото управление на страната, е политическите формации да определят дали туризмът е приоритет за държавата или не. Ако е - трябва да предприемат фундаментални действия за решаване на основните проблеми пред сектора и тези мерки да се решават с конкретни действия, а не с общи приказки за бъдещи намерения, категорични са били представителите на БХРА по време на срещите, съобщиха от браншовата организация.
До момента са проведени срещи с представителите на БСП, ПП "Продължаваме промяната", "Да, България", "Възраждане" и ИТН, а предстоят такива и с "Български възход" и ДПС.
Пред политическите сили от БХРА са изтъкнали, че ваканционният морски и зимен туризъм се пренебрегва през годините, което оказва влияние на целия сектор. От БХРА искат спешно да бъдат решени проблеми, свързани с медицинското обслужване на туристите – цените и организацията, липсата на паркинги, действията на т.нар. "паяк", особено в рекламния и междинни сезони, регулиране на цените на плажните услуги, така че те да не са на нивата на цените на хотелското настаняване на втора и трета линия, както и регулиране на цените на картите за ски лифтове и да има предварителна информация за стойността на картата преди началото на сезона.
Сред базисните неща, които трябва да бъдат направени, е кадровото обезпечение на туризма, създаването на онлайн визов център, промяна в нормативната уредба за концесиониране, определяне статута на националните курорти, отделяне на 1 процент от приходите от туризма в бюджета за ефективна национална реклама, субсидиране на заета седалка за чартърни полети, автобусен и железопътен превоз, предоставяне на туроператорите на 10-15 евро на пристигнал турист за маркетинг и реклама на България, независимо с какъв транспорт пристига, предоставяне на стимули, които да компенсират 50 процента от цената на издаваните входящи визи за туристи, дигитална реклама на туризма, укрепване на свлачища, ремонтиране на пътища до курортите и изграждане на паркинги, промяна в нормативната уредба за категоризацията в бранша, брегоукрепване, обединение на бранша и прецизиране на състава на Националния съвет по туризъм.
Туристическият сектор има нужда от задължителна държавна подкрепа за осигуряване на лесен достъп до банково кредитиране за инвеститорите и персонала, достъп до европроекти и грантове за туризма, приемане на 9 на сто ДДС за ресторантите и заведенията, категоризирани по Закона за туризма, както и за другите видове туризъм, обезщетения за високите цени на ток, газ и вода, осигуряване на безвъзмездно финансиране за енергоспестяващи системи, изменения в нормативните актове поради невъзможност от изпълнение в условията на КОВИД-19, водещо до ощетяване на бизнеса, премахване на т.нар. инфраструктурни вноски, заплащани от собствениците на обекти в национални курорти. Секторът се нуждае от удължаване на туристическия сезон, разширяване и усъвършенстване на помощта от 35 евро за заета седалка в чартърните полети, автомобили, ж.п. транспорт, особено в крилата на сезона, откриване на туристически представителства в чужбина, изготвяне на нов Закон за туризма, разработване на стимули за вътрешния пазар, отделяне на бюджет за ваучери само за туризъм, а не общ с тези за храна, предвиждане на ваучери за здравна превенция, предоставяне на преференции за фирми и физически лица, които почиват в България над 10 дни в рамките на 6 месеца.
За бранша е важно да има намаляване на концесионните такси за плажовете срещу сериозно намаляване цените на услугите, които да стигнат до крайния наемател или хотелиер, да се разреши общините 18 месеца след излизане от пандемията да освобождават бизнеса от заплащане на такси, наеми и цени на услуги, да се делегират по-сериозни права на Консултативния съвет по въпросите на туризма по формирането и реализацията на туристическата политика на общините.
Тези мерки са не само належащи, но и задължителни за оцеляване на бизнеса и политическите сили трябва да постигнат консенсус за изпълнението им, категорични са от БХРА.