На празничния 22 септември в Балчик започна XII поредно издание на Международния фолклорен фестивал „Море от ритми“. Тази година форумът събира около 1300 изпълнители от 16 области на България и от Украйна и се очаква да привлече в Белия град над 2500 гости, каза за БТА Галина Гавраилова, артистичен директор на „Море от ритми“ и председател на Сдружение с нестопанска цел „За Балчик“, което организира събитието.
Начало на фестивала даде традиционното дефиле на участниците от пл. „Рибарски“ към сцената на пл. „21 септември“. „Изключително съм щастлива, че отново „Море от ритми“ ще направи така, че Балчик в четири дни да се разлюлее, да се изпъстри“, каза Гавраилова по време на официалното откриване. Тя благодари на кмета на морската община, Николай Ангелов, който има заслуга форумът да се проведе дори през пандемичните 2020 и 2021 г.
За мен лично датата 22 септември 1908 година е най-бележитата в нашата история, тъй като на този ден ние сме казали на така наречените Велики сили, че можем и без тях; защото обявяването на независимостта на България е акт, който не е съгласуван с никоя друга държава и е дело единствено на нас, българите, заяви Николай Ангелов.
Фестивалът „Море от ритми“ е с конкурсен характер, като задължително условие е съставите и индивидуалните изпълнители да участват само и единствено с български фолклор. Всички около 1300 изпълнители се конкурират в шест раздела – „Автентичен фолклор“, „Сценична раздумка“, „Обреден фолклор“, „Народно пеене“, „Клубове за народни хора“ и „Международни участници“. 
Представянето им ще оценява професионално жури с председател проф. д-р Даниела Дженева, директор на ансамбъл „Тракия“ и декан на факултета „Музикален фолклор и хореография“ към в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив. Останалите членове са проф. д-р Антон Андонов, който е завеждащ катедра в АМТИИ, народният певец д-р Денислав Кехайов и фолклористът, етнолог и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Николай Ников.
Гости и участници в събитието могат да посетят и "Уличка на занаятите", където ще видят как са се изработвали характерни за българския бит предмети. Публиката ще има възможност да разгледа отблизо и автентични народни носии, пазени от няколко поколения. Сред тях са женска народна премяна на 130 години от село Козловец, област Свищов и жътварска носия на 120 лета от село Попина, Силистренско.
Фестивалът „Море от ритми“ има за цел да опази и предаде на следващите поколения българското фолклорно богатство. Каузата увлича хора от различни професионални сфери – служители на Гранична полиция и енергийното дружество, много учители, председателя на Общинския съвет в Балчик. Патрон на форума е кметът на града Николай Ангелов, който и тази година ще връчи своя специална награда.