В продължение на 13 години художничката Йона Тукусер събира исторически материали за глада на територията на Украйна и Съветския съюз, създаден от умишлени действия в периода 1921-1923, 1932-1933 и 1946-1947. Това разказва Мартина Йорданова, куратор на изложбата "Глад". Откриването е на 27 септември в "Квадрат 500" на Националната художествена галерия. 
Тукусер като използва академичен подход при подбора на архивните източници на информация. Особено въздействащи са личните интервюта с хора, оцелели от глада, цитати от които посетителите на изложбата ще имат възможност да прочетат, допълва Мартина Йорданова.

По думите й в своя интердисциплинарен проект Йона Тукусер, която работи в стила на метамодернизма,  интерпретира чрез живописта трагичните последици от глада през ХХ век и отправя тревожен поглед към настоящето в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Изложбата се реализира c подкрепата на посолството на Украйна у нас.
"Проектът "Глад" разкрива, че съвременният свят е станал заложник на безнаказаните престъпления на съветския тоталитаризъм и по-специално – на репресивните антиселски прояви, допринесли за масовия глад на населението. Мисълта на философа Джордж Сантаяна,  че тези, които не могат да си спомнят миналото, са осъдени да го повторят, трябва да звучи като аларма, чиято мощ ще бъде усилена от историческите картини към проекта”, коментира Йона Тукусер.

Йона Тукусер е родена през 1986 г.  в българско семейство, в село Главан (Одеска област), което се намира на 70 км до делтата на река Дунав в Украйна. Потомка е на род, който през 1832 г. се изселва от село Главан, община Гълъбово, област Стара Загора, България.