Д-р Мирела Минева завършва медицина през 2006 година в Медицинския университет в Плевен, след което започва работа като ординатор в Центъра за спешна медицинска помощ в Ловеч. По-късно се прехвърля в тамошната болница и през 2013 година придобива специалност по неврология. Към екипа на Отделението по нервни болести в УМБАЛ „Медика Русе“ д-р Минева се присъединява през 2018 година, като същевременно консултира пациенти с неврологични проблеми в ДКЦ 2. 
Д-р Минева извършва доплерова сонография на сънни артерии, има добър опит в психосоматичните симптоми и граничните невро-психиатрични заболявания, прилага холестичен подход и психотерапия.

- Д-р Минева, какво представлява мигрената?
- Това е често срещано заболяване на главата, но се различава от всеки друг вид главоболие. Ако не сте я изпитвали лично, може да е трудно да разберете какво я прави толкова различна. Мигрената може да окаже значително влияние върху ежедневния начин на живот на страдащите от нея.
А сега на въпроса ви. Мигрената е идиопатично хронично заболяване, което се характеризира с пристъпи от повтарящо се главоболие, което продължава от 4 до 72 часа. В типичните случаи то се представя с
едностранна локализация, пулсиращ характер, умерено или тежко по интензивност
засилващо се от обичайна ежедневна активност и се придружава от гадене, повръщане, фото- и фонофобия. 
Съществуват два основни подвида мигрена - без аура и мигрена с аура. Аурата е сигнал от мозъка, че започва мигрена, и може да включва редица симптоми (обикновено визуални), които се развиват постепенно в интервал от 5 минути до един час преди болката от мигрената.
- Какви са признаците и симптомите на мигрената?
- Обичайно мигрената преминава през няколко фази, но при всеки човек протича индивидуално.
Първата фаза е етап преди главоболието с промени в настроението, енергийните нива, поведението и апетита. Може да продължи часове или дни.
При втората фаза 30% от хората изпитват
аура - зрителни или други сензорни проблеми, като примигващи светлини, петна в зрителното поле
или зигзаг фигури. Повечето траят от 5 минути до час.
Третата фаза е главоболие с пулсираща болка, често от едната страна на главата, отпадналост, повръщане или изключителна чувствителност към ярка светлина и звук. Може да продължи от 4 до 72 часа.
При четвърта фаза се чувства облекчаване, главоболието и други симптоми избледняват, но усещането за умора може да продължи няколко дни след това.
Други симптоми на мигрена включват затруднена концентрация, гадене или повръщане, изтръпване в ръцете или лицето и/или отпадналост или раздразнение.
- Какво причинява настъпването на мигрената?
- Точната причина за появата на мигрената не е известна. Смята се, че
гените играят роля - тъй като много от страдащите имат близък роднина, който също страда от мигрена
Причинителите на мигрената обаче са хормонални промени - като менструалните цикли на жените, емоционални - когато причината е стрес или безпокойство, физически - резултат от умора или некачествен сън. Хранителният режим също може да причини мигрена при консумация на определени храни и напитки. Не на последно място са промени във времето. 
- Какви храни могат да предизвикат мигрена?
- Храните и веществата в тях могат да предизвикат мигренозни пристъпи. Понастоящем няма конкретен списък с храни или напитки, които причиняват или не причиняват пристъп на мигрена.
Много хора обаче анекдотично твърдят, че някои продукти, които консумират, предизвикват мигрена
Това се отнася за шоколад, вероятно поради химичното вещество бета-фенилаланин, богати на нитрати храни като сушени меса, мононатриев глутамат - добавка, често срещана в преработените храни, изкуствени подсладители, особено аспартам, тирамин, химикал, намиращ се във ферментирали храни, отлежали сирена и някои видове прясно изпечен хляб. Към алкохолните напитки, предизвикващи мигрена, са вино и бира.
Гладът и ниските нива на кръвна захар е възможно да доведат до мигренозен пристъп. Необходими са повече изследвания, за да бъде установено дали истинският виновник за мигрената е гладът, храната или комбинацията от тях.
Някои хора смятат, че кофеинът е отключващ фактор за мигрената. Според Американската фондация за мигрена обаче
кофеинът всъщност може да помогне при състоянието поне в ограничени количества
Кофеинът е активна съставка в няколко лекарства срещу главоболие. Други проучвания също показват, че кофеинът може да доведе до облекчение при остри пристъпи. Въпреки това ежедневният прием на големи количества кофеин може да заглуши полезните му ефекти.
- Кога пациентите с мигрена могат да потърсят медицинска помощ?
- Това трябва да стане, ако хората имат нови, чести (повече от шест дни месечно) тежки мигрени или ако въобще се притесняват от главоболието си.
Лекарска помощ трябва да се потърси и ако се установи, че светлината или шумът са болезнени, или имате вцепененост или слабост в ръцете или краката. Ако получите
внезапно главоболие, което води до ослепителна болка или се чувствате изключително зле
свържете се с вашия лекар. Други симптоми, които се нуждаят от лекарска помощ, включват слабост от едната страна на лицето, засегнатата ръка/ръце, завален говор, схванат врат, припадъци или обрив.
- Какво е лечението на това заболяване?
- Симптоматичното лечение има за цел да намали силата и продължителността на пристъпите от главоболие, придружаващите симптоми, прекомерната употреба на аналгетици и да предотврати хронифицирането на заболяването. Лечението на пристъпа не е желателно да се прилага за повече от 2 дни в седмицата поради опасност от възникване на главоболие вследствие на злоупотреба с медикаменти. Критериите за самостоятелно симптоматично лечение са
пристъпите да са до 2-3 месечно, като лечението да не уврежда други системи в организма
Неспецифични медикаменти за лечение на леки и умерени пристъпи се използват за лечение на по-леки мигренни пристъпи при пациенти, които имат противопоказания за използване на триптани, и при пациенти, злоупотребяващи с триптани през периода на спирането им. Специфични медикаменти за лечение на умерени и тежки пристъпи не бива да се използват повече от 10 дни в месеца, за да се избегне риска от медикаментозно индуцирано главоболие. Те се приемат веднага след започване на главоболието, преди да се е засилило. При възвръщане на главоболието в рамките на 48 часа медикаментът може да се повтори,
но не по рано от 2 часа след първия прием
Селективните серотонинови агонисти (триптани) потискат дуралното неврогенно възпаление, директно въздействат върху възбудимостта на клетките в тригеминалните ядра в мозъчния ствол чрез стимулиране на рецепторите и предизвикват вазоконстрикция на менингеалните, дуралните, церебралните и пиалните съдове. 
- Как да облекчим мигрената?
- Въпреки че няма лечение за мигрена, има много възможности, които да помогнат за намаляване на симптомите. Много хора намират за полезно да лежат в затъмнена стая и да поспят.
За намаляване на появата на мигрена е добре да се води дневник, за да може да се разпознае кога сте уязвими, и да предприемете необходимите действия. Малки промени в начина на живот също могат да предотвратят появата на мигрена. Добре е да включите в ежедневието си неща като
чести физически упражнения, редовно хранене и приемане на много вода през деня
Разбира се, избягването на алкохолни напитки и кафе също може да помогне, тъй като тези напитки често водят до дехидратация.
Ако се избягват всякакви отключващи фактори, но симптомите продължават или все още ви мъчи мигрена, консултирайте се с лекуващия ви лекар.
Накрая трябва да кажа, че прилагането на психотерапия е чудесен метод за намаляване на честотата на пристъпите. Добре е владеенето на любимо хоби, защото това отвлича вниманието от симптома и подобрява концентрацията.