Международният фестивал „Мартенски музикални дни“ е изключително важен за Русе. Това е една история на града. Не мога да си представя Русе и България без „Мартенски музикални дни“. Това каза в интервю за БТА световноизвестният български диригент и композитор Емил Табаков.
Емил Табаков споделя, че е отраснал с фестивала.
„В Русе съм се учил на музика, тук съм слушал най-големите оркестри. Присъствал съм на всичките издания на „Мартенски музикални дни“ - и като публика, и като изпълнител. Това е един от най-важните фестивали, който все още успява да устои позициите си, независимо от трудностите“, обяснява маестро Табаков.
По думите му навремето се е обръщало много по-голямо внимание на фестивала. 
„Витрините на магазините по цялата пешеходна улица в Русе бяха окичени със снимки на изпълнителите. Имаше голяма реклама. Имаше тръпка. Сега се обръща по-голямо внимание на популярното, за което има повече хора. А на по-стойностното, на по-важното, което е от значение за култивирането на хората, се обръща по-малко внимание“, казва маестро Табаков.
Той коментира, че по повод пандемията от коронавируса и военните действия в Украйна универсалният език на класическата музика може да помогне много за нормалността. „И в най-тежките ситуации е имало музика. Тя винаги е съществувала. Музиката винаги е обединявала хората - без значение дали са от едната страна, или от другата“, казва Табаков.
По думите му много е важно да има събития като „Мартенски музикални дни“. 
„Заради пандемията две години почти нямаше концерти, а сега има глад от страна на публиката за подобни събития. Оказва се, че това е важно и се търси. И като го нямаш, разбираш колко е важно“, обяснява Табаков. 
На въпрос дали се налага на класическата музика да прави колаборации с комерсиалната, за да стигне до повече хора, известният диригент и композитор казва, че „много го правят и смятат, че това е начинът“.
„Трябва да се слуша музика. Имал съм случаи, когато хора, които никога не са слушали класическа музика, отиват на концерт и след това стават нейни почитатели. Хората трябва да имат възможността да чуят класическата музика, да се запознаят с нея, защото непрестанно звучи популярна музика по заведенията, но за класическата музика е необходима подготовка“, казва маестро Табаков. По думите му е необходимо държавата да има политика в тази посока, политика, която да събужда интереса към класическата музика. Трябва да се работи с подрастващите в училище.
Според Емил Табаков в днешно време творец може да бъде този, който милее.
„Истинският творец знае къде е неговото място - в изкуството, да твори, независимо че няма кой да му плати и кой да му поръча да напише симфония или концерт“, обяснява Табаков. 
По думите му в днешно време „изкуството не върви добре, върви в друга посока“. Според него политиката не трябва да се смесва с изкуството.
„Може да има напредък, ако всеки прави това, в което е най-силен. Инак няма как да има напредък“, казва маестро Емил Табаков.