Чешкият национален отбор донесе нова голяма радост на феновете си.

Тимът на селекционера Ярослав Силхави удари 2:0 Нидерландия с убедителна игра в 1/8-финална среща от Евро 2020, играна пред над 55 000 зрители в Будапеща.

Така на 3 юли в Баку чехите ще срещнат Дания в 1/4-финален двубой.

"Лалетата" бяха оскубани от Томаш Холеш и Патрик Шик, за когото това бе 4-и гол на европейското. Чехите бяха подпомогнати за големия си успех от червен картон на Матайс де Лигт при резултат 0:0.

Нидерландия игра слабо и с 11 футболисти, а през целия мач нямаше точен удар към вратата на съперника.

В началото "лалетата" контролираха действият на терена, но след първите 15 мин това се промени.

Двата отбора бяха равностойни, а първият точен удар бе дело на чеха Патрик Шик. Неговият тим имаше като цяло по-добрите положения през първата част.

След почивката най-чистото положение за Нидерландия се откри пред Даниел Мален в 52-ата мин, когато той излезе очи в очи с Томаш Вацлик, опита се да мине покрай него, но вратарят отмъкна топката от краката му.

Само 2 мин след огромния пропуск Нидерландия го закъса. Матайс де Лигт бе изгонен с директен червен картон след намеса на системата за видеонаблюдени.

Това направи "лалетата" отборът с най-много червени картони на еврофинали - 4, като всичките са или срещу Чехословакия, или срещу Чехия.

В 68-ата мин след центриране от фал Томаш Холеш успя да изпрати топката в опразнената врата на противника за 1:0.

Краят на турнира за Нидерландия дойде в 80-ата мин, когато голмайсторът Холеш подадена на Патрик Шик за четвъртото му попадение на Евро 2020.

Нидерландия: Стекеленбурт, де Врай, де Лигт, Блинд (81-Тимбер), Дъмфрис, де Руун (73-Вегхорст), де Йонг, ван Анхолт (81-Берхиус), Вайналдум (к), Депай, Мален (57-Промес)

Чехия: Вацлик, Куфал, Челустка, Калаш, Кадерабек, Холеш (86-Крал), Сучек (к), Масопуст (79-Янкто), Барак (92-Садилек), Севчик (85-Хложек), Шик (92-Кременчик).