Малките общини в Русенска област имат нищожен принос към областната икономика и на практика градът е единственият мотор за просперитета на целия регион. А голямата концентрация на бизнеса само в една община изкривява статистическите данни, които най-често сравняват икономическите показатели на областно ниво. 

В резултат Русе изглежда изоставащ спрямо други областни центрове, което обаче е твърде далече от истината, става ясно от ново изследване на Института за пазарна икономика /ИПИ/ за брутната добавена стойност на предприятията по общини. 
Ако сравним например икономиките на областите Русе и Стара Загора, излиза че русенският бизнес е наполовина на този на прекия ни конкурент за петото място по население в страната. Брутната добавена стойност на предприятията в община Стара Загора обаче е 1,08 млрд. лева, а на тези в община Русе - 1,46 млрд. лева, тоест с 40 на сто повече. Това е така защото около Стара Загора има други големи градове като Казанлък и Нова Загора, чиито икономики са по-големи от тези на някои други областни центрове. А около Русе такива няма.
Същото показва и сравнението с Велико Търново и Габрово, които също честичко ни изпреварват по някои областни показатели. На общинско ниво обаче икономиката на Велико Търново е едва 42% от тази на Русе - 626 млн. лева/, а на Габрово е само 30% от русенската - 442 млн. лева.
84% от областната икономика се пада на община Русе, показват данните на ИПИ. 4,8% са на община Сливо поле, 4% - на Ветово. Бяла дава малко над 3%, а Иваново и Две Могили по около 1,5%. На дъното са Борово и Ценово, чийто принос е към половин процент.