Целта е да се намалят ресурсите, за да се използват в лечението на пациенти с коронавирус. Не са забранени онкологичните операции, както и тези по спешност. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов пред БНТ по повод ограничаването на плановите операции в ситуация на COVID.

Проблемът на системата на здравеопазване е многогодишен, тя не е реформирана. Но сега моментът не е за предприемане на резки движения и промени. Имаме достатъчно болнични легла. България е една от страните в ЕС, която има най-голям брой болнични легла на глава от населението. България обаче е и страна, в която има голям недостиг на лекари и медицински сестри. В Германия липсват около 4000 лекари и сестри за интензивните отделения. Проблемът е в целия свят - липсата и намаления брой лекари. Тази професия като че ли в нашата страна загуби своята привлекателност, каза той.

От 1 януари ще бъдат вдигнати заплатите на всеки един лекар с 600 лева бруто, 360 лева на всяка сестра и 120 лева на всеки санитар. Кризата извади всички истини на показ. Броят на инфекционистите е малък. Много малко са желаещите, уточни министърът.

Когато заболяемостта достигне до 600 души на 100 000 на 14-дневна база, преминаваме в следващата стъпка. В момента наблюдаваме какви са числата, следваме ясен план за действие с организационни и мобилизационни стъпки. На национално ниво няма никакъв недостиг на медикаменти. Има повишено търсене и презапасяване и затова трудно се откриват по аптеките. Безразборната употреба на лекарства, като се започне дори с най-безобидния парацетамол, в големи количества е риск за здравето и живота, коментира проф. Ангелов.

Електронната рецепта беше представена на експертно ниво. Нека хората да слушат експертите и лекарите си, а не да се лекуват с рецепти от интернет, каза министърът.