Иван Гешев: Приватизацията беше криминален процес
Надеждата на прокуратурата е да има обективен анализ на целия приватизационен процес с цел да се възстанови чувството на справедливост у хората. Преобладаващата част от хората смятат, че приватизацията беше зад границата на закона, съобщи в интервю за БНР главният прокурор Иван Гешев.
„Широк кръг но български граждани получиха пари от приватизационния процес и нямат полза да бъде направен такъв анализ. „Каквото и да говорят, става въпрос за пари“, допълни Гешев.
„По отношение на следприватизационния контрол ще излязат много сделки, които имат проблеми. Надявам се в този случай да се направи всичко възможно законодателната власт да направи промени, за да отвърже ръцете на прокуратурата и да може тя да си свърши работата в проследяването на приватизационния процес.
“В близките дни чакам първата порция – 100 предприятия – Кремиковци, Бобов дол, и пр., – това са приватизационните сделки с най-големи активи, и прокуратурата ще започне разследване на приватизацията именно на такива сделки. „БГА Балкан“ също е такова предприятие. Във всеки един град има информация за продаване на предприятия без пари – например Полимери, продаден за четири лева, а хиляди хора са останали без работа“, допълни главният прокурор.
На въпрос дали Гешев ще провери работата на своите предшественици, главният прокурор съобщи, че са възложени десетки проверки на различни ведомства, по данните на които ще се направи анализ. Ако има нарушения в институциите, те ще бъдат наказани, увери Гешев.
По повод разследването на испанските власти за къщата в Барселона, свързвана с премиера Бойко Борисов, главният прокурор съобщи, че е изискана информация от испанските власти, и „по този случай, както и по всеки друг случай, няма да се правят компромиси. Това е единственият начин хората да върнат доверието си в прокуратурата, защото всеобщо приетото схващане е, че законът се прилага за едни хора по един начин, а за други – по друг. За да обърнем тази тенденция, трябва да се действа по един и същи начин. Независимо дали е проверяват премиерът Бойко Борисов, или социално слабо лице. При случая „къщата в Барселона“ ще бъдат разпитани хора, включително и премиерът, както и ще бъде направено разследване на банкови транзакции. Няма как да си позволим двоен аршин, трябва да покажем, че сме обективни“, каза още Гешев.
Относно консултациите на Президента за промени в Конституцията, главният прокурор допълни, че „на мен не ми е ясно каква е целта на тези консултации, това събеседване прилича на нещо от рода на „не може да няма проблем, намерете го!“, а никой не казва решение на проблемите. Не може на тези консултации да присъстват хора, които са заинтересовани да има блокаж на прокуратурата – например НПО, различни сдружения, и пр., чието финансиране е ясно – например от мрежата на Прокопиев.
Целта им е прокуратурата да стане нефункционираща, а това е наглост, защото разбирам интересите, които стоят зад тях. Прокуратурата има право да говори, напук на това, че в последните години какви ли не адвокати обикалят телевизионните студиа и говорят какво ли не“, съобщи още главният прокурор.
Относно връщането на Васил Божков в страната, Гешев съобщи, че това зависи от ОАЕ. „Така например Сърбия отказа да върне Цветан Василев, сега чакаме да видим ОАЕ какво ще реши“. Няма как да бъде задържан някой под стража без съдебно решение, а явно има доказателства и съдебно решение за това да бъде задържан той под стража, уточни още Гешев.
Главния прокурор допълни, че двете основни цели на прокуратурата са противодействие на корупцията и на битовата престъпност.
„Някъде чувам, че цялото МОСВ било притеснено след акцията за Димов, но хората, които си вършат работата и си получават заплатите, няма да имат проблем“.
По отношение на това дали само хора на ВМРО биват разследвани и задържани, главният прокурор допълни, че и хора от ГЕРБ биват разследвани, и даде за пример бивши кметове в страната, както и бивш зам.-кмет на СО.
„Силата на главния прокурор е в едно – че не е политик. Че има седемгодишен мандат, и че не зависи от рейтинги, а само върши работата си. Обикновено не се случва преизбиране на един и същи прокурор, но аз не се и надявам“, допълни Гешев.
„Нямам амбиции в сферата на политиката, нямам афинитет към това да говоря едно и да правя друго“, допълни главният прокурор. „Не обичам някой да ми казва какво да правя“.
На въпрос как са му подействали протестите срещу избирането му, Гешев съобщи, че са му подействали стимулиращо, „защото знам чии интереси обслужваха тези протести – на Цветан Василев, на Иво Прокопиев, и др. Вероятно е имало и обикновени граждани сред протестиращите. А относно блокадата на Орлов мост по време на протестите – общественият ред се спазва от ведомството на министъра на вътрешните работи“.
Ако говорим за олигарси – има различни типове богати хора, – голямата част от генезиса на българския капитал е с криминален произход. Прокуратурата не мрази богатите, но всички в държавата трябва да спазва правилата – богатите трябва да внасят повече данъци. „Не може да караш скъпи коли, да си първи по светски партита, а да не си внесъл и лев в държавната хазна. Докато това не се реши, в обществото няма да има чувство за справедливост“.
„Имат повод да се притесняват всички хора, които нарушават закона – има два типа дребни олигарси – единият тип е по-глупавият – натрупал пари от прехода, и смятащ, че ще може да се разбере с всички политици занапред като ги манипулира.
Другият тип олигарси е по-умният тип – изградиха мрежа от НПО, политически партии и медии, и с чужди пари си прокарват собствените финансови, политически и всякакви други интереси, но и интересите на тези, които им дават пари. Те са по-умният, но и по-опасен тип“, допълни главният прокурор.