Дясната популистка партия „Алтернатива за Германия“ (АГ) засили своята реторика срещу исляма и имиграцията в последната седмица преди парламентарните избори в Германия на 24 септември.

Според високопоставен представител на политическата сила мюсюлманската религия „няма място в Германия“ и допълни, че нейната „политическа доктрина не е съвместима с една свободна държава“.

„Ислямистката реторика, насилие и тероризъм имат своите корени в Корана и в ученията на исляма“, заяви пред репортери заместник-председателят на АГ Александър Гауланд, който е и кандидат за канцлер на партията.

Това не е първият път, в който Гауланд и неговият кандидат вицеканцлер Алис Вайдел предизвикват противоречиви реакции с коментарите си преди вота. Според Гауланд Германия трябва да се гордее със своите ветерани от двете световни войни. В същото време срещу Вайдел се появиха обвинения, че е наемала на работа мигрант, без да заплати съответната такса за това.

Нападките срещу исляма идват на фона на нови социологически проучвания, които показват увеличаване на преднината на партията, превръщайки я в потенциална трета политическа сила в страната. Според данните АГ може да получи между 10 и 12 процента подкрепа на парламентарните избори, като преди това социолозите й даваха между 8 и 10 процента.

В същото време фаворитите от обединението на Християндемократическия съюз и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) отбелязват спад с 2% до 36%. Това се доближава до най-слабите им изборни резултати от 1998 г., когато Социалдемократическата партия (СДП) начело с Герхард Шрьодер ги победи.

Въпреки представянето си, консерваторите на Меркел остават далеч преди втората СДП, която се очаква на изборите да получи около 23%.

Според тенденциите на проучванията АГ не само че ще стане първата крайнодясна партия в Бундестага от края на Втората световна война през 1945 г., но в зависимост от това каква ще бъде управляващата коалиция, може да застане начело на опозицията.

В момента представители на АГ има в 13 от 16-те местни парламента в Германия.