Въпреки многобройните разговори, отправени искания и писма с питания от страна на местната общност към МОСВ, ИБЕИ - БАН, МЗХ и Министерски съвет, до момента нито едно от исканията на местните жители и заинтересовани хора не беше отразено или изпълнено и нито един документ не беше съобразен с икономическите, социалните, регионалните и местните особености на населението в Крайморска Добруджа.

Това съобщават от ИК "Да спасим Крайморска Добруджа".

Не бяха предоставени от МОСВ никакви първични данни и теренни проучвания с конкретни GPS точки за първоначалното очертаване на Защитените зони "Калиакра", "Белите скали" и "Комплекс Калиакра", които безспорно да доказват наличието на видовете, предмет на опазване във всеки конкретен имот.

Не бяха отстранени и явните фактически грешки по очертанията на зоните, както и грешките в картирането на понто-сарматските степи, обект на опазване по Заповед №РД-526 на Министерството на околната среда и водите със забрани за строителство и земеделие.

Като резултат, Заповед №РД-526 е обжалвана пред ВАС от десетки засегнати хора.

На вчерашните срещи, беше направен нов опит за насилствено Обществено обсъждане на Интегрирания план за управление, въпреки категоричното несъгласие на засегнатите граждани и представители на браншовете. Още на 4 август 2017 хората отхвърлиха категорично съдържанието на ИПУ, но той пак ни беше предложен със същите грешни и неприемливи текстове.

Държавата отказа да съобрази подготвяните от НПО и ИБЕИ БАН документи и по този начин е в нарушение на чл. 2, ал. 3 от ДИРЕКТИВА 92/43/ЕИО НА СЪВЕТА от 21 май 1992г. за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна, която гласи:

Мерките, взети в изпълнение на настоящата директива, се съобразяват с икономическите, социалните и културните изисквания, както и регионалните и местните особености.

Въпреки, че Европейската стратегия в тази област е насочена към общностите, регионите и европейските държави, хармонизиране на техните нужди за икономическо, социално и културно развитие, като също така отговаря на екологичните стандарти на естествените местообитания, Българското правителство едностранчиво защитава единствено позицията на Зелени НПО и ИБЕИ БАН и тяхната неотстъпчивост води до пълна липса на баланс между интересите на хората и опазването на природата в района.

Липсата на компенсаторни механизми за засегнатите собственици на земя в Защитените зони, противоречи на редица Европейски практики и подходи, при които всеки един ограничителен режим върху частната собственост е въведен с предвидени ясни финансови компенсации.

Всъщност, нито една Защитена зона не съобразена с интересите на местните хора. На засегнатите граждани, собственици на имоти е отнета изцяло възможността да обжалват картирането и реално да участват в определянето на границите на Натура 2000 (38% от територията на България). Заповедите по чл. 12, ал. 6 от ЗБР за обявяване на Защитените Зони са необжалваеми. Хората нямат никаква възможност за правна защита и са лишени от ефективно правосъдие и защита на своите имоти и права в областта на екологичното законодателство.

Апелираме към всички засегнати български граждани, да се присъединят към колективната ни жалба до Европейската комисия, заявяват още от Инициативния комитет.

БГНЕС припомня, че в началото на август гръмна скандалът по заповедта за защитена зона „Комплекс Калиакра”. Европейската комисия може да ни глоби милиони, ако не се спре строежът на Калиакра, обяви екоминистърът Нено Димов. Санкцията е еднократна в размер на няколко милиона евро, както и 20 хиляди евро на ден, подчерта Димов. Той отбеляза, че е постигнал възможно най-благоприятните за страната ни договорености, а българското правителство трябва да реши как ще компенсира частните собственици на тези земи, тъй като близо 35% от територията на България попада в Натура.

Последваха масови протести на 3 общини срещу тази заповед.

На 5 август премиерът Бойко Борисов разпореди на министъра на околната среда и водите Нено Димов да спре изпълнението на заповедта, с която се забраняват всякакви икономически дейности на териториите от общините Балчик, Каварна и Шабла, които попадат в Натура 2000.

Още същия ден министърът на околната среда и водите Нено Димов отмени заповедта РД-526 от 21 юли 2017 г. , с която въведе забрани за определени дейности в рамките на разпространение на природно местообитание 62СО Понто-сарматски степи от защитена зона „Комплекс Калиакра“, част от европейската мрежа Натура 2000.

Заповедта беше издадена след преговори на министър Димов с Европейската комисия във връзка с осъдително решение на Съда на Европейския съюз срещу България по казуса Калиакра. Целта на преговорите с ЕК беше да се ограничат максимално щетите от недалновидни управленски решения, взети от правителството на Тройната коалиция и министър Джевдет Чакъров. Постигнатото споразумение с ЕК беше, за да не се налагат финансови санкции и милиони загуби за България, включително чрез премахване на съществуващи обекти.

Още с встъпването си в длъжност министър Димов обяви, че ще търси баланс между икономическото развитие и опазването на околната среда в името на повишаване на качеството на живот на гражданите. Възникналото напрежение на Калиакра, показа нарушаване на този баланс. Стана ясно, че макар и намаляващо загубите за България, споразумението с ЕК, ги разпределя по несправедлив начин, като прехвърля основната тежест на тези, които най-малко могат да я понесат. Затова министър Димов е решен да води диалог до намирането на решения, които да защитят гражданите и тяхната частната собственост, която има еднаква тежест независимо дали е голяма или малка.