Роджър Федерер спечели рекордна осма титла на Уимбълдън и общо 19-а от Големия шлем. В 11-ия си финал в „Ол Игланд Клъб” легендарният швейцарец изнесе поредния си рецитал, побеждавайки с 6-3, 6-1, 6-4 хърватина Марин Чилич за час и 40 минути игра. Така Маестрото спечели безпрецедентна осма титла в Лондон, с което еднолично се утвърди като най-успешния тенисист в този турнир, оставайки зад себе си легендата Пийт Сампрас със седем. Още по-впечатляващ бе начинът, по който 35-годишния швейцарец стигна до трофея. През целия турнир Роджър не загуби нито сет, с което повтори постижението си от 2007, когато спечели Аустрелиън Оупън, отново без загубен сет.

Финалът започна много оспорвано, като в началото и двамата тенисисти печелиха трудно своите сервис геймове. Първата възможност за пробив в мача се откри пред Чилич в четвъртия гейм, но Роджър удържа подаването си. Буквално минути по-късно Маестрото нанесе своя удар, пробивайки за 3-2, а впоследствие затвърди преднината си с гейм на нула. Федерер продължи да контролира ситуацията и след нов пробив в десетия гейм, спечели първия сет с 6-3.

35-годишният швейцарец продължи да диктува събитията на корта, повеждайки набързо с 3-0 след пробив във втория гейм. В този момент Чилич поиска медицинско прекъсване, очевидно изпитващ сериозен здравословен проблем. Все пак хърватинът показа характер и продължи срещата, като дори успя да намали изоставането си до 3-1. Силите на шампиона от Ю Ес Оупън 2014 обаче не стигнаха за повече и той предаде сета след категорично 6-1 в полза на Федерер.

В третата част Чилич опита да окаже по-сериозна съпротива на своя съперник. Макар и трудно седмият поставен в схемата печелеше своите сервис геймове, запазвайки донякъде интригата. За негово съжаление обаче на отсрещната страна на мрежата бе Роджър Федерер. Швейцарецът реализира решаващ пробив за 4-3 и в крайна сметка стигна до победата с 6-4, записвайки седми успех над този съперник от общо осем срещи помежду им.

За Федер това бе и втора Мейджър титла за годината, след като през януари спечели и Откритото първенство на Австралия.