Докато преди се смяташе, че от захарна болест се разболяват предимно възрастни, лекарите регистрират диагнозата при все по-млади хора – дори тийнейджъри и деца. Само в Щатите с наднормено тегло вече са 17% от подрастващите. Цифрата е тройно по-висока спрямо 1970 г., сочат последните данни на центровете за контрол и превенция на заболяванията.

Това води до повишен риск от поява на диабет тип 2 – болест, при която панкреасът не произвежда достатъчно инсулин. Оттам кръвната захар остава в организма непреработена и висока. За сравнение, за диабет тип 1 говорим тогава, когато имунната система разрушава клетките, произвеждащи инсулин.

Така пряко се засягат и кръвоносните съдове, което представлява повишена опасност от появата на инсулт и инфаркт, бъбречна недостатъчност и други. Всяка година от диабет умират най-малко 75 000 американци. Тъй като болестта се развива постепенно, доскоро бе сравнително необичайно тя да се среща у толкова много млади хора. Откриването й вече не е рядкост сред ученици и невръстни малчугани.

В щати като Калифорния, Колорадо, Охайо, Южна Каролина и Вашингтон, боледуват близо 12,5 на всеки 100 000 деца на възраст между 10 и 19 години. Коефициентът се променя в зависимост от възраст, пол, раса и етническа принадлежност.

Това означава, че всяка година с диабет се диагностицират около 1500 деца и юноши годишно.

Изследователите откриват очевидна разлика при расовия и етнически фактор, като „белите“ се считат за по-рядко засягани. Забдълбочава се и разликата в половете и от захарна болест се разболяват все повече момичета – почти двойно спрямо момчетата.

Специалистите отчитат, че общо при всички фактори годишното увеличение на заболеваемостта при лицата под 18-годишна възраст е близо 5,2%. С течение на времето, последиците могат да бъдат много сериозни.

В световен мащаб нарастват и уврежданията, свързани с диабета – с 33%. Това означава, че въпреки усилията на лекарите, "цялостното неблагоприятното въздействие върху общественото здраве всъщност се увеличава".

Захарният диабет е метаболитно заболяване, характеризиращо се с повишени нива на кръвната захар, което се дължи на частично намаление или нарушено действие на инсулина (диабет тип 2) или пълна загуба на продукцията му в организма (диабет тип 1).

Ефективното лечение, може да намали инвалидизиращите усложнения с до 50%. Пациентът и лекуващият екип имат обща цел: да постигнат и поддържат добър контрол на стойностите на кръвната захар. Международната Диабетна Федерация препоръчва следните стойности на добър контрол - кръвна захар преди хранене: 4-7 ммол/л; кръвна захар 2 часа след хранене: < 10 ммол/л).

За поставяне на диагноза и контрол на захарния диабет се измерва и (HbA1C), който е показател за контрола на захарния диабет през последните 3 месеца. Препоръката на МДФ е гликираният хемоглобин да е под 7% или съобразно индивидуалните препоръки на ендокринолога. Доказано е, че подобреният гликемичен контрол намалява риска от развитие на усложнения и увеличава продължителността на живота.