Днес православната църква отбелязва третата неделя от Великия пост – Кръстопоклонна неделя. Чрез припомняне кръстните страдания на Господ Иисус Христос по средата на поста Църквата почита св. Кръст. По този повод във всички епархии на Българската православна църква се отслужва празнична Света литургия.

Това е един от дните, когато специално се покланяме на един от най-ярките символи на нашата вяра - Светият и Животворящ Кръст Господен. Той се изнася от олтара и се поставя в центъра на храма. Смята се, че в средата на постите този ритуал дава на християните духовна сила да извървят до край пътя на пречистването до деня на Възкресението. По традиция кръстът остава за поклонение в центъра на всеки храм до следващата неделя. Ако Благовещението – благата, радостна вест за предстоящото рождение на Божия Син, е началото на човешкото спасение, то кръстът е неговото изпълнение. По този повод във всички епархии на Българската православна църква се отслужва празнична Света Литургия и християните се покланят на изнесения в храма Кръст. Два пъти в годината Православната църква поставя Христовия кръст в центъра на своето богослужение. Тези два празника разполовяват годишния кръг на две. Единият празник е днес – в средата на Великия пост, а другият - на 14 септември.

Честният кръст е най-святото знамение, най-святият символ на нашата вяра. Всички свети Тайнства – Кръщение, Миропомазване и Божествената Евхаристия – се извършват с призоваването на Светия Дух и печата на Кръста. Всички свети благословения се дават с кръстния знак. Храмовете, свещените предмети и одежди се освещават с Честния кръст. Без Кръста е немислимо което и да било литургично действие или събрание. Кръстът е най-верният приятел на всеки православен християнин, от момента на нашето раждане до мига на нашата смърт. С Кръста се означава и гробът на всеки християнин.

Църквата пее „Кръстът е пазител на цялата вселена, Кръстът е красота на Църквата, Кръстът е сила на царете, Кръстът е опора на верните, Кръстът е слава на ангелите и язва за демоните”.

Смята се, че в средата на Великия пост този ритуал дава на християните духовна сила, за да извървят до края пътя на пречистването - до деня на Възкресението.

Честният кръст е най-святото знамение и най-светлият символ на християнската вяра. Затова всички Свети тайнства - кръщение, миропомазване и Божествената евхаристия, се извършват с призоваването на Светия Дух и с Кръста. Всички Свети благословения се дават с кръстния знак, а храмовете, свещените предмети и одежди се освещават с Честния кръст. Без Кръста е немислимо което и да било литургично действие.
Кръстът е и жертвеникът, на който Христос е принесъл себе си за целия свят. На Кръста Исус Христос е преживял най-голямата болка и унижение, но неговата смърт е животворна и спасителна, защото дарява живот и избавление.