Близо 130 000 тона храна е унищожена през 2014 и 2015 г. Това отчитат от Българската агенция за безопасността на храните, цитирани в писмен отговор на земеделския министър Десислава Танева до народен представител. Разходите по унищожаването на храните са за сметка на бизнесоператора, под чийто контрол е храната.

В България действат два екарисажа за унищожаване на умрели животни и обезвреждане на странични животински продукти, които работят с БАХБ. Екарисажът в Шумен има капацитет да унищожава до 130 тона на денонощие. Другият обект – екарисажът във Варна има капацитет да обработва 60 тона на 24 часа. Двете съоръжения са реализирали разходи съответно за 2014 г. - 8,1 млн. лв. и почти 10 млн. лв. за 2015 г.

В Бургас и в Стара Загора има други две съоръжения, които могат да унищожават странични животински продукти, но от отговора става ясно, че БАБХ няма договори с фирмите, които ги стопанисват. През изминалите две години не са подавани заявления за изграждането на нови съоръжения за унищожаване на животни и хранителни продукти.

БГНЕС припомня, че в началото на септември министърът на финансите Владислав Горанов се съгласи храните, които се даряват, а не се унищожават заради изтичане на годността, да бъдат освободени от ДДС. По изчисления на Министерство на финансите годишната загуба за бюджета от освобождаването от ДДС на дарени храни ще е в размер на 7-8 млн. лв.