Рециталът на „Дунав“ в Първа лига продължи с разгромна победа от 3:0 срещу „Черно море“ /Варна/ в Разград. Двубоят бе гвоздеят на 5-ия кръг, тъй като двата тима разделяха първото място с по 10 точки.
С поредната стъпка напред русенският отбор се утвърди като едноличен лидер с 13 точки и забележителна голова разлика 8:1. След паузата в първенството, която започва да тече от днес, сензационният водач в елитната дивизия ще играе ново дерби - този път с ЦСКА. Мачът в Разград ще е на 11 септември. Тогава на „Лудогорец Арена“ би трябвало да ври и кипи от „сини“ фенове, които помогнаха много с гръмогласната си подкрепа за трите точки срещу самонадеяните „моряци“.
Старши треньорът на „Дунав“ Васелин Великов изнесе открит тактически урок на колегата си Георги Иванов-Гонзо. Вместо да се надиграва хазартно в средата на терена, Великов заложи на леко прибрана игра с преса по целия терен и бързи контраатаки. Така черноморци наложиха териториален превес и разиграваха повече топката, но не знаеха например какво може да прави Юлиан Ненов, когато има малко пространство пред себе си. Ненов набра скорост в 9-а минута и с топка в крака постави сложна задача пред централния защитник Даниел Златков. Златков се върза на хитрия финт и безпомощно препъна Ненов.
Съдията Ивайло Стоянов нямаше как да не даде очевидната дузпа, а с изпълнението й се зае капитанът Диян Димов. Димов стреля в долния десен ъгъл, вратарят Емил Михайлов парира удара му, но съобразителният Антон Огнянов стигна първи до топката и с тежък удар разтърси мрежата - 1:0!
Вторият гол малко преди края на първото полувреме дойде като по поръчка. Мирослав Будинов напредна фронтално и вместо да комбинира с хората по фланговете, стреля по земя. Михайлов повтори лъвското си упражнение при дузпата - отби топката от десния ъгъл и я постави този път върху левачката на Диян Димов, който я плъзна бързо до гредата - 2:0.
В този момент Георги Иванов-Гонзо си грабна шапката и хукна към съблекалнята, за да реди тактика за обрат. А съдията не бе дал дори края на полувремето.
Обрат нямаше как да се получи. Вратарят Михайлов, излязъл след почивката с дълга молитва с лице към небето, не получи помощ свише, а кинжален удар в левия ъгъл. Изстрелът бе на Мирослав Будинов, който бе улеснен от факта, че Ненов и Огнянов отново бяха дръпнали крайните защитници до тъчовете. Така Будинов се възползва от свободния периметър и затвори мача.
До края черноморските вълни се блъскаха безцелно в здравия дунавски вълнолом. Русенските футболисти дори можеха да вкарат и четвърти гол за ужас на Гонзо, който не мръдна от пейката през второто полувреме. Все пак му прави чест, че след края на мача намери сили да протегне ръка за поздрав към лектора си Веселин Великов.
„Дунав“: Луков, Джалилов, Марем /Патев-25/, Атанасов, Милчев, Димов, Ненов, Раденцов /Читаков-85/, Будинов, Шопов, Огнянов /Колев-60/. В групата бяха още Антонов, Спас Георгиев, Давронов, Янислав Иванов.
„Черно море“: Михайлов, Сукуп, Траянов, Златков /Георгиев-46/, Венков, Цветков, Паланков /Малик-70/, Секо, Бакари /Андонов-79/, Илиев, Кузма.