Дейвид Камерън се оттегля от поста премиер на Великобритания, съобщава Си Ен Ен.

Новият британски министър-председател трябва да бъде назначен до началото на октомври тази година. „Смятам, че ние трябва да се стремим към това, новият британски премиер да бъде назначен до началото на конференцията на консерваторите през октомври“, каза Камерън. Премиерът обеща да изпълни волята на британския народ, който се обяви за излизане на страната от Евросъюза.

Преговорите за условията за излизане на Великобритания трябва да бъдат започнати от новия министър-председател на Обединеното кралство. „Преговорите с ЕС ще започне новият премиер. Именно той ще вземе решението за това, кога да бъде задействан член 50 /от Договора за ЕС, в който се посочва какъв е редът за напускане на ЕС – бел.ред./ Едва тогава ще започне официалният и законен процес за излизането от ЕС“, каза Камерън.

Той също така съобщи, че неговото правителство ще продължи да работи до октомври, когато ще се проведе поредният конгрес на Консервативната партия. „Нашата страна се нуждае от нови лидери. Не смятам, че за мен би било правилно да остана капитан, който да стои начело на нашата страна по-нататък. Това не беше лесно решение за мен, но отговаря на националния интерес“, добави Камерън.

Британците казаха довиждане на ЕС

Новината за неговото оттегляне дойде след обявяването на официалните резултати от провелия се вчера референдум във Великобритания. Дейвид Камерън беше основната фигура в кампанията за оставането в ЕС, въпреки че именно той обеща провеждането на референдума по време на последните парламентарни избори в страната през 2015 г. Негова беше и инициативата за предоговаряне на условията с Брюксел по членството на Лондон в ЕС, въпреки че те не дадоха резултат на днешния вот, както Камерън се надяваше.

51,9% от британците гласуваха за излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, а 48,1% се обявиха срещу това. Данните са след преброяването на бюлетините от всички 382 местни преброителни центрове. Общо 17,4 млн. души са предпочели излизането от ЕС, за сметка на 16,1 млн., които са за оставането в общността.

Новината за излизането на Великобритания от ЕС предизвика вълна от паника на всички европейски борси – от Москва до Лондон.

Повечето европейски лидери оцениха като политическо земетресение решението на британците за напускане на ЕС. В същото време крайнодесните политици призоваха за провеждането на референдуми за членство и в други държави-членки.