Жерард Пике се превърна в герой за Испания, след като отбеляза победния гол във вратата на Чехия в мач от група D на Eвропейското първенство по футбол.

Испанците, които поеха по пътя за защита на титлата си, едва надиграха Чехия с 1:0 в мач от група D на Eвропейското първенство по футбол. Иберийците, можеха да поднесат голямата изненада и да завършат наравно, но три минути преди края на мача Жерард Пике откри резултата 1:0. Двубоят на стадион „Мунисипал” в Тулуза започна малко скучно, като въпреки опитите си да щурмуват вратата на Петър Чех, испанците не стигаха до нищо интересно. Играта през първата част се случваше основно в средата на терена, което логично доведе до нулево равенство на полувремето. Втората част беше по-динамична, но тимът на Дел Боске отново не намери най-добрата си форма, както и почти до самия край мрежата на противника. Чехите от своя страна пък доказаха, че са труден и костелив отбор и успяха да направят няколко силни атаки, но Давид де Хеа не допусна излишни притеснения. Испанците опитваха да правят пробиви, като освен това доста ограничиха периметъра на игра на съперниците си, но заради лош късмет или подценяване на противника, играта им не се получаваше. В крайна сметка, три минути преди края на редовното време Жерард Пике донесе успеха на тима си, след като вкара единственото попадение в мача. След първия кръг Испания и Хърватия са с по три точки, а Турция и Чехия са с по нула. По-късно днес ще се играят и срещите от група Е. От 19:00 часа е Ейре-Швейцария, а Белгия и Италия ще премерят сили от 22:00 часа в Лион.