При прекрасни условия на летищен комплекс "Долна Митрополия", Плевен завършиха свободните тренировки и квалификациите от третия кръг от Европейския шампионат по СуперМото в класовете SM Junior и OPEN+S3 и четвъртия кръг от Източно-Европейския шампионат по мотоциклетизъм на писта.

104 състезатели от 6 страни (Гърция, Турция, Сърбия, Румъния, Македония и България) участват в Гран При България.

За разлика от горещините по това време на годината в района на Плевен, през днешния ден температурите не надвишаваха 25 градуса и условията бяха идеални за състезатели и зрители. Подобна е и прогнозата на синоптиците за утрешния ден когато са официалните стартове.

В клас SP125сс победител в квалификацията стана Милен Георгиев (Априля)с време 1.53.7, след него Жулиета Ленкова (Априля) с 1.58.1, а трето време даде Християн Бузалковски / Македония/ 2.02.1.

При F600 Павел Драганов (Кавазаки) спечели квалификацията за място – 1.40.6. Втори по време на пистата в Долна Митрополия финишира Емил Андреев (Кавазаки) 1.41.4, а трети Тодор Меченски (Ямаха) с 1.41.5.

В F1000 Красимир Михайлов (БМВ) ще застане на първото място на стартовата решетка за утрешния старт след като даде време от 1.38.7 , зад него останаха Михаил Атанасов (Сузуки) с 1.40.9 и Красимир Попов (Ямаха)-1.41.1.

При SBK Мартин Чой (БМВ) беше най-бърз в квалификационните серии и ще стартира от първа позиция на решетката, давайки време от 1.31.9. Втори остана Красен Кънчев (БМВ)- 1.33.2, а с трето време Ангел Караньотов (Кавазаки)- 1.33.5 минути.

В SuperSport 600сс Йонел Паскота / Румъния/ спечели квалификацията с 1.35.2, а на 1.20 сек. зад него остана Ненад Стоянович / Сърбия/ . Най –добре от родните пилоти в класа с трето време е Александър Георгиев (Хонда)- 1.36.9.

На пистата се провежда и втория кръг на шампионата за Скутери. Рекорден брой състезатели взеха участие в тренировките и квалификацията. Общо 17, а от първа позиция ще потегли Лауренциу Чурешку /Румъния/. Втори и трети преди утрешния старт се наредиха Иво Михайлов и Раду Силаги /Румъния/. И трмата пилоти с машини Априля.

На Европейския шампионат по СуперМото в класове SM65 и SM 85 двамата братя от Турция Дениз и Кан Ончу дадоха най-добри времена в квалификацията. Дениз ще стартира от първа позиция след като даде време 1.30.627, Кан остана втори на 0.023 сек., а с трето време е Димитър Петров /КТМ/.

В клас OPEN от Европейския шампионат по СуперМото Александър Георгиев(КТМ) спечели квалификацията с най-бързо време 1.24.5, втори е Янко Ташев (Хонда) с 1.26.4, а трети Влад Неага / Румъния/- 1.27.001. За клас SМ3 очаквано Хакан Халми (КТМ) беше най-бърз в квалификацията – 1.28.2, пред Мукахит Зенгин / Турция/ 1.30.3 и Янислав Стоянов (КТМ)- 1.30 .6

Официалното откриване на Гран При България е утре /неделя/ от 11.00 на летищен комплекс " Долна Митрополия", а след него са всички стартове в отделните класове.