САЩ са започнали хибридна война против Китай, използвайки военни, икономически и информационни средства, счита независимият канадски журналист Ерик Сомър.Във военната сфера Вашингтон осъществява плана „Въздушно-морска битка”, която предполага съсредоточване на 60% от американските въоръжени сили в Азиатско-Тихоокеанския регион, а така също нарастване на военното присъствие на Филипините, в Южна Корея и Япония, отбелязва журналистът.

Сомър разглежда работата над създаване на Транс-Тихоокеанското партньорство като икономически компонент на войната на САЩ против Китай.

Вашингтон води информационната борба с Пекин с помощта на „мантри” за „китайската заплаха”, които повтарят американските политици и медии. Именно САЩ обаче имат почти 650 военни бази по целия свят и участват едновременно в няколко регионални конфликта, а Китай не води никъде бойни действия и няма военни бази зад граница, обръща внимание журналистът.

Хибридната война с КНР е „насочена към заплашване, отслабване и дори към сваляне на китайското ръководство и подриване на обществения ред”, твърди Сомър. Тази политика подразбира опити да се обкръжи и изолира другата държава във военен, икономически и информационен план.

Според канадския журналист, Вашингтон реализира по отношение на Китай „печално известните” доктрини на Бжежински и Уолфовиц, които призовават правителството на САЩ да прави всичко възможно за постигане на господство в Евразия. Придържането към техните принципи и стремежът към доминиране над Пекин означава игра с огъня, предупреждава журналистът.

КНР е мощна ядрена държава и да се посегне на нейния суверенитет и статукво не като нахлуване в Ирак или дестабилизиране на Либия. „Опитите да се възобновят старите империалистически отношения с Китай вече не работят” – обобщава Сомър.