Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева обяви, че днес ще бъде издадена принудителна административна мярка за спиране на строителството до плажа „Корал“.

По думите ѝ причината е, че „има порок в процедурата и не е спазен Закона за биологичното разнообразие“.

„Имаме изрично разпореждане на премиера Бойко Борисов – МОСВ и МРРБ да предприемем всички действия и да бъде спряно строителството“, уточни Василева в предаването „Здравей, България“ на Нова ТВ.

За строежа преди дни алармираха от сдружение „Да запазим Корал“, което публикува снимки на бетонните плочи, които се намират на метри от морето и са заобиколени от пясък.

„Община Царево е казала, че мястото, където се строи в момента, е урбанизирана територия. Разрешението за строеж от 2012 г се оспорваше от ДНСК, но съдът се е произнесе, че това разрешение е валидно“, напомни министърът на околната среда.

Създадена е комисия от експерти на МОСВ, МРРБ, ДНСК, Агенцията по кадастъра и БАН, която

ще трябва да установи дали се строи върху дюни или не.

„Смятам, че трябва да бъде премахнат бетона, разпореждането на премиера е да се предприемат всички мерки“, допълни министър Василева.

Директор на ДНСК Милка Гечева коментира в студиото на предаването, че в конкретния случай дирекцията няма никаква възможност за намеса, защото за строежа има издадено разрешение и подробен устройствен план, приет от община Царево.

Същевременно управителят на фирмата-инвеститор Стамо Стамов съобщи, че

взе още не е получил заповедта за спиране на строителството.

„Досега са минали много контролни органи и са проверявали, но на мен не ми е връчена заповед за спиране на строителството. Не работим от няколко дни, защото технологията на строителството изисква това. В кадастъра има карта, от която се вижда, че това не са дюни, а пясъци, отнесени от вятър“, заяви Стамов.

Министър Василева съобщи още, че ДНСК е издало предписание за премахване на оградата на плажа в Кранево.

„Общината трябва да премахне оградата“, посочи тя.

„Безброй случаи можем да посочим за действия, които сме предприемали. Спомняте си казуса „Корал”“, „Златна перла“ и „Кара дере“. Винаги предприемаме действия, така че да защитим природата и да не допуснем строителство“, подчерта Василева.

Думите ѝ предизвикаха възмущението на Евгени Дайнов.

„Държавата си приписа заслугите за „Кара дере“, „Златна перла“, „Корал“.

Години наред кипяха протести, докато държавата благоволи да си свърши работата.

Тя беше принудена да направи това. Всеки път ние губим времето си и парите си, за да принудим държавата да си свърши работата, няма нито един случай, в който тя да е действала без принуда от гражданите. Във вторник цял ден държавата лъжеше, че всичко на „Корал“ е законно“, коментира той.