Има едно актуално събитие, което пряко засяга българския парламент - писмото на унгарския парламент от 10 март, в което унгарските парламентаристи призовават всички свои европейски колеги да проведат дебат около потенциалните екологични, икономически и социални предимства и недостатъци на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ).

На този въпрос обърна внимание от парламентарната трибуна независимият депутат Велизар Енчев, съобщи БГНЕС.

Енчев взе думата по време на дебатите по Годишна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз, която трябва да бъде гласувана в Народното събрание. Той цитира голяма част от писмото на унгарския парламент и обясни, че то е изпратено до всички парламенти на страните в Европейския съюз.

"С участието на представители на парламентарно представените партии в унгарския парламент бяха обсъдени потенциалните екологични, икономически и социални предимства и недостатъци на Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции. В резултат на дебата стигнахме до извода, че споразумението носи значителни рискове за унгарската икономика, обществото и околната среда. Това налага да се прецени дали потенциалните ползи могат да компенсират евентуалните недостатъци", пишат до парламентите на страните-членки от Унгария.

Националният съвет по устойчиво развитие на Унгария също е стигнал до заключението, че по-нататъшните преговори за ТПТИ пораждат рискове в редица области, неизяснен е и въпросът ще има ли ратифициране на национално ниво, пишат още унгарските парламентаристи. Те допълват, че както правителството, така и опозицията в Унгария имат опасения относно съдържанието и бъдещото въздействие на ТПТИ.

"Все по-малко от нас вярват, че споразумението може да помогне за решаването на икономическите проблеми Европейския съюз. В допълнение, въз основа на информацията, с която разполагаме и която се подкрепя от международни изследвания, не се очаква предполагаемите ползите от споразумението да компенсират потенциалните проблеми. В Унгария има и силна социална съпротива срещу ТПТИ", се твърди в писмото, цитирано от Енчев.

"Намирам, че трябва да предприемем стъпки за предотвратяване на общоевропейски проблеми, които все още могат да бъдат избегнати чрез обмен на информация на ниво ЕС, който може да бъде подпомогнат от национални дебати и социални консултации", завършва писмото.

Енчев настоя писмото на унгарския парламент да влезе в Годишна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз. Още вчера при началото на дебатите депутатът от БСП и бивш външен министър Кристиан Вигенин пък призова самото споразумение за свободна търговия между САЩ и ЕС да бъде включено като точка в програмата. Председателят на комисията по европейски въпроси Светлин Танчев обаче, че това може да се случи, но по надлежния ред, като първо мине през комисията по външна политика.

"Интересите на България и тревогите в българското общество не са по-различни от тези, които вълнуват унгарското общество. Неспособността на управляващите да погледат в очите тези предизвикателства, са истинската причина да търсите жалки процедурни оправдания, за да не бъде включен този въпрос в програмата", каза депутатът от БСП Георги Божинов. Той припомни, че външният ни министър Даниел Митов доскоро е бил служител на американските служби, а днес говори, че ще приемем безпрекословно ТПТИ. Това се случва при положение, че няма никакъв анализ върху отражението на споразумението върху България и българския народ, върху възможността да се прескочи мораториума върху добива на шистов газ, върху възможността за нахлуване на ГМО стоки на родния пазар и т.н., подчерта той.

Думата взе и лидерът на "Атака" Волен Сидеров, който цитира точка от предложената Годишната програма, която се спира върху "планираните нови инициативи на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер". Точка шеста от тях е "разумно и балансирано споразумение за свободна търговия със САЩ", подчерта Сидеров и обяви, че когато му дойде времето, ТПТИ не само ще влезе в парламента, но и ще бъде гласувано тихомълком. "Това споразумение означава транснационалните корпорации да поробят всички европейски народи, така че да не могат да се борят за своите трудови права", обобщи Сидеров.