В Румъния беше арестуван доскорошният министър на финансите Дариус Вълков, часове след като Сенатът одобри искането на Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) за задържането му в предварителния арест.

Бившият министър е задържан за 24 часа и ще бъде изправен пред Върховния касационен съд с предложение за налагане за неотклонение. 

В края на миналата седмица Вълков подаде оставката си заради обвинения в корупция.

Следователите смятат, че

Вълков е получавал пари, за да съдейства при разпределението на договори

за строителни поръчки по времето, когато е бил кмет на град Слатина, Южна Румъния. Вълков твърди, че е невинен.

По данни на Европейското бюро за борба с нарушенията, Румъния заема едно от първите места в ЕС по измами при усвояването на европейски средства. 

През последните две години в страната по обвинения в корупция

бяха осъдени няколко държавни чиновници, включително бившият премиер Адриан Нъстасе и повече от десет бивши министри.

След като в края на миналата година под лозунга за борба с корупцията за президент на страната бе избран етническият немец Клаус Йоханис, борбата с корупцията по високите етажи беше възобновена с пълна сила. 

В момента функциите на финансов министър са поети от премиера Виктор Понта, който поясни пред журналисти, че е трудно да се намери „камикадзе“, който да заеме този пост.

Същевременно обаче

Сенатът отхвърли искането за арест на сенатор Дан Шова от управляващата Социалдемократическа партия (СДП),

който също е заподозрян в злоупотреба с власт. 

Разследващите смятат, че Шова е спечелил незаконно 3,5 млн. леи (870 хил. долара) като адвокат в приватизацията на два електроенергийни комплекса и е унищожил компютърни файлове, за да прикрие следите си, посочват Ройтерс и АП. Шова отхвърля обвиненията. 

След гласуването в Сената Шова напусна ръководните постове в СДП, които заемаше. 

Посолството на САЩ в Букурещ посочи след гласуването, че парламентарният имунитет не трябва да бъде използван произволно, за да се избегне привличането под отговорност на някои лица и че трябва да бъде позволено разследване на случаи на корупция и прилагане на закона, съобщават Медиафакс и Аджерпрес. 

Посолството отбеляза, че не коментира отделни случаи, но допълни, че

основен принцип на демокрацията е фактът, че всички хора са равни пред закона. 

Посолството на Великобритания отбеляза, че следи развитието на правосъдната система в Румъния, включително решенията на парламента, които се отнасят до парламентарния имунитет. 

От дипломатическата мисия припомниха, че в последния доклад на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка Румъния е била похвалена за борбата с корупцията на високо равнище, но е било посочено, че НДБК е имала ограничен успех в убеждаването на парламента да отговори положително на нейните искания за отнемане на имунитета на парламентаристи, за да бъдат разследвани или арестувани. 

Посолството на Холандия посочи, че следи „със загриженост и с удивление“ развитията относно отнемане на имунитет на парламентаристи, още повече на фона на ангажимента на политическите партии да се борят с корупцията. 

Президентът на Румъния Клаус Йоханис заяви, че

не може да не забележи поредното блокиране в парламента на искане на правосъдието,

съобщава още Медиафакс. 

Йоханис напомни, че в една правова държава никой не е над закона, а парламентът не може да се въздигне в ролята на съд. 

„Качеството на депутат, сенатор или министър не би трябвало да придава на никого имунитет спрямо правосъдието(...). Единствено съдебната система трябва да се произнася, изхождайки, разбира се, от презумпцията за невинност“, написа Йоханис във „Фейсбук“. 

Отказът на Сената да позволи предварителен арест на сенатор Шова предизвика гняв и призиви за протести в няколко града в социалните медии, съобщава Ройтерс. 

Около 200 души се събраха на Университетския площад в Букурещ, за да протестират срещу вота в Сената по случая на сенатор Шова, съобщава Аджерпрес.