Докарват в болницата човек миналата седмица, получил инсулт два часа по-рано. Доц. Иво Петров възстановява кръвотока в мозъчната артерия чрез изсмукване на тромба (тромбоспирация). Без операция и упойка. И пациентът, който е с нарушен говор и неподвижни крайници, се възстановява напълно за броени часове и си тръгва за Пазарджик по живо, по здраво.

Оня ден доц. Петров спаси без операция и човек с разкъсана аорта, докаран с реанимобил от Ямбол. Спешно му имлантира стент графт, т.е. ендопротеза, която централизира кръвопотока и изолира разкъсването. Тази интервенция, която в миналото е сред най-сложните в медицината - със спиране на сърцето, сърдечна операция, рязане на аортата, сега бе направена в “Сити Клиник” от доц. Петров без пълна упойка. И човекът е изписан здрав на четвъртия ден.

Новостите в модерното лечение са допинг за доц. Петров. Той бърза като сърфист да яхне прииждащата нова вълна в медицината. Ще да е от много добрите, щом от години се движи по гребена ѝ.

Той го може, защото бачка по 14 часа на ден. От 15 години има постоянна опция да се премести в световния кардиоцентър “Фавалоро” в Буенос Айрес. Най-прясната оферта идва преди две седмици от Абу Даби - да оглави кардиологията на мегаболницата с 1500 легла, която американската “Кливлънд Клиник” строи. Преди това е устоял на предложението за кардиошеф на швейцарска болница в Сион.

Канят го да им чете лекции в Америка, Азия, Европа и Африка за авангардните практики в инвазивната кардиология, които е въвел в инвазивната кардиология. "Сега само да вдигна ръка, ще ме вземат да работя къде ли не. Но не смятам", казва доц. Иво Петров.

Името му го прави независим. А който му предлага работа в чужбина, не знае, че е "патриот с лек уклон на шовинист", казват приятелите му. В кабинета му в “Сити Клиник” виси историческата карта “Велика и обединена България”. Всъщност в кабинета си влиза един-два пъти на месец, няма време за повече.

Основната причина да го знаят у нас е, че е излекувал десетки хиляди. А по света е известен заради участията си с лекции и научни доклади в медицински конгреси и симпозиуми, както и от съвместни инвазивни практики със светила в ендоваскуларното лечение. На 25 март заминава в Истанбул, после в Неапол, април е в Белград и Мароко, през май чете лекции на най-големия европейски конгрес в Париж, после на ендоваскуларна конференция в Ница...

“От 7-8 години правя строга селекция и участвам в научни конгреси и симпозиуми, където ефектът за България и за развитието на медицината у нас ще е по-голям. Целта ми е да популяризирам постиженията на българската медицина. Искам да има повече изяви на български лектори и изследователи в световен мащаб, да се публикува повече, да се участва на живо и това да е цел на колегите, които се занимават със сърдечносъдова медицина. И да се разбере, че в България се прави достойна медицина на все по-високо ниво. В това нямам съмнение въпреки трудностите по финансиране.”

Последната лекция изнася на AsiaPCR в Сингапур за “бифуркационно стентиране на ствол на лява коронарна артерия”. В “Сити Клиник” вече е спасил с метода над 40 пациенти у нас.

Доц. Иво Петров става първо известен майстор на сърцата в инвазивната кардиология, но трите му специалности - вътрешни болести, кардиология и ангиология, му помагат да овладее модерните ендоваскуларни (вътрешносъдови) неоперативни методи за лечение на цялата съдова система - кръвоносните съдове в мозъка, бъбреците, аортата, корема, крайниците. "Вече имаме рутинна интервенция в цялата съдова система и това бе причината да се върна в България. За съжаление атеросклерозата е системен процес и най-често засяга всички артерии на човешкото тяло, независимо дали са на сърцето, на мозъка, на бъбреците, на краката и т.н. Затова прилагаме максимално щадящите ендуваскуларни методи. Въпросът е при животозастрашяващи заболявания като инфаркт и инсулт да се действа максимално бързо и лечението да се проведе в първите 4-6 часа. Доведат ли такъв пациент в "Сити Клиник" екипът се събира до 20-ата минута", обяснява доц. Петров. 

Днес е един от най-добрите специалисти, но признава, че всъщност е мразел лекарите като малък.  Ученикът в столичната френска гимназия Иво Петров се увличал по екзистенциализма на Жан-Пол Сартър, Фройд и Юнг, както и по източната философия. Чете психоанализата на Фройд. Иска да следва философия, но за отпуснатите 4-5 места по това време “са абонирани” децата на партийната върхушка. Иво решава да кандидатства медицина, както е направил Фройд. И като него после да се занимава с психиатрия и психоанализа.

С жена си Роси се познават от деца от катерушките и висилките в кв. “Хаджи Димитър”, така че вече в 5-и курс сватбата е назряла необходимост. Тогава се хваща да изкарва пари като момче за всичко в склада за материали и консумативи на Трета градска да ги разнася из болницата и най-вече в кардиохирургията. И интересът му отново се пренасочва. “Процедурите в инвазивната кардиология бяха изключително прагматични, защото се помагаше реално на пациенти с критични клапни и коронарни стенози и бързо излизаха здрави. Това бе 1991-92 г., когато прохождаше инвазивната кардиология”.

После е доброволен сътрудник във Втори кардиохирургичен център, днешната “Света Екатерина”. Първи учител му става проф. Юлия Джоргова. Вторият - проф. Чирков. От него усвоява новото поведение на лекар, жаждата за непрекъснати знания и иновации, както и специалното отношение на лекуващия към пациента. През 1999 г. с прекия си шеф д-р Джоргова, тогава доцент, заминават на световния конгрес по кардиология в САЩ. Там Иво Петров се запознава с един от бащите на кардиохирургията - проф. Рене Фавалоро, който е аржентинец. А бащата на Иво Петров е четвърто дете на земеделец, емигрант в Аржентина. Половината род се връща след 1944 г., като смятат, че властта е в ръцете на земеделци и комунисти и ще настъпи демокрация. Но Иво Петров има и аржентинско гражданство и е можело да се завърне в родината на баща си, тъй като професор Фавалоро го кани във водещия център за лечение на сърдечносъдовите болести в Буенос Айрес. Иво заминава за 2-годишна специализация.

“Попаднах в Светата Троица - имаше университет, университетска болница и научноизследователски институт, които работеха при пълно взаимодействие. На тържеството за стотната сърдечна трансплантация бяха 60 от хората с присадени сърца. Там видях пълното сътрудничество между кардиолози, кардиохирурзи, ангиолози и съдови хирурзи, имунолози и образна диагностика. Колаборацията бе основата на успеха и исках да се върна, за да я приложа и в България. Сега взаимодействието на лекари от различни специалности е на 100%.”

След “Света Екатерина” доц. Петров оглавява кардиологията в “Токуда”, а преди 3 г. е сред създателите на “Сити Клиник”. Той мечтае за пълен унисон между наука, обучение и лечение. Преди месец правителството обяви “Сити Клиник” за университетска болница, а доц. Петров чете лекции във Варненския медицински университет и в Медицинския факултет на СУ.

Сега е отдаден на две международни програми по регенеративна медицина, в които участва и “Сити Клиник” - имплантира стволови клетки в миокарда и стволовоклетъчна терапия след инсулт. Преди 3 години влиза в борда на директорите на International Society of Endovascular Specialists (ISES) със седалище Аризона. Това е най-голямата в света организация, обединяваща усилията на ендоваскуларни специалисти. В борда го кани Едуард Дитрих - баща на ендоваскуларните методи, един от първите ученици на легендарния проф. Майкъл Дебейки. Запознават се с Иво Петров чрез проф. Рийд от Шотландия, който пристига като учител по ендоваскуларно лечение за имплантиране на ендопротеза на коремната аорта. Докато тече подготовката за ендопротезата, проф. Рийд с изумление наблюдава как доц. Петров прави една сложна каротидна интервенция, а след това няколко коронарни и периферни дилатации. Остава много впечатлен от богатата патология, с която се занимава екипът на доц. Петров, и която той самият не владее. И после възторжено го представя на проф. Тед Дитрих.

Днес Иво Петров иска по-малко да пътува и да има повече време за семейството и болницата. “Много си обичам семейството. Имам две деца и някои, като разберат, че разликата им е 16 години, питат: Ама от една и съща жена ли”, смее се доц. Петров. Гордее се, че дъщеря му Глория завършва медицина и тръгва по неговия път. "Влече я образната диагностика, която е основата за всяко правилно лечение, тъй като дава правилната диагноза", казва доц. Петров

Обича да кара ски, да плува или да играе тенис на маса, но рядко има време. Дни преди 50-ата си годишнина доц. Петров признава: “Продължавам да имам широки интереси и да мисля за развитие. И ми се работи, работи, работи.”

Представа си няма колко души е лекувал. “Откакто се занимавам с инвазивна медицина, имам годишно по 2500 пациенти с мои интервенции и около 1000, които съм прегледал. Със сигурност са далеч над 20 000”, казва той. Сред тях са известни политици, артисти, архитекти, творци и лекари. И Бойко Борисов изследва здравния си статус там.

Съжалява ли за нещо доц. Петров? Припомня, че според източната философия човек трябва да гледа напред - да си взема уроци от миналото и поуките да прилага в момента. “Ако човек гледа назад, няма да се развива, а за медицината това важи страшно. Ако се опитваш да задържиш ниво, а да не се развиваш, всъщност изоставаш, защото другите тичат напред. За мен медицината е вдъхновение. И който иска да се занимава с нея, да знае, че тя е комбинация от човеколюбие, наука, изкуство и занаят.”