Правителството на четворната коалиция няма намерение за приемственост в политиките. Това заяви на пресконференция лидерът на БСП Михаил Миков.

Работа, доходи,образование и здравеопазването са най-важни за българските граждани. Икономическото развитие на страната, особено след спирането на проекта "Южен поток" е в основата на това, каза председателят на левицата.

Според Миков, българското общество е силно разделено най-вече икономически и социално. Ще продължим да отстояваме като опозиция политика, която да води до преодоляване на това разделение, правителството не предприема мерки в тази посока, каза Миков.

Основна тема в работата на БСП ще бъде средното образование, срещи с обществеността, кръгли маси по тази тема. Приоритет е оскъдният държавен ресурс да бъде насочен в обществото образование.

Соцлидерът коментира и спирането на 38 влака, като заяви, че политиката на ГЕРБ винаги разглежда БДЖ като губещ, а той е най-икономичен и социален. Призоваваме членовете и симпатизантите си да се включат в протестите за спасяването на БДЖ. Искаме позиция от правителството по този въпрос. Безумното унищожаване на държавните железници трябва да спре, каза Миков.

Освен това той обяви, че в следващите 10 дни левицата ще внесе искане до Конституционния съд за противоконституционност за някои от текстовете от Правилника на Народното събрание, които ограничават свободата на политическото слово. Когато днес говорим за свободата на словото, е добре да видим всички ограничения, добави Миков.

Той заяви, че БСП-Лява България ще бъде опозиция, която поставя алтернативи. Няма да бъдем опозиция на всяка цена, каза Миков и посочи за пример стъпките за реформа в МВР и влизането на Закона за държавния служител в силовото министерство. От друга страна Миков заяви, че прехвърлянето на пенсионните партиди от частните фондове в НОИ нямало да доведе до доверие в пенсионната система.

От своя страна народният представител от левицата Петър Мутафчиев коментира, че спирането на 38 влака по БДЖ е дало основание на БСП да поиска извънредно заседание на транспортната комисия в парламента, на което да се изслушат министърът на транспорта и ръководството на БДЖ. Един такъв подход говори, че ръководството на БДЖ няма ясна визия за намаляване на разходите, а се търси съкращение, добави Мутафчиев.