Подготовката и председателство на Европейския съюз ще струва на страната ни най-малко 60 млн. евро, като за целта са необходими и поне 500 добре подготвени чиновника. България трябва да поеме председателството на общността през втората половина на 2018 г. Това стана ясно от думите на вицепремиера по координация на европейските политики Меглена Кунева в понеделник.

Финансовият план за българското председателство все още не е изготвен. Разходите на нито една държава обаче до момента не са били по-малко от 60 млн. евро, каза Кунева.

Средства за подготовката на България в бюджет 2015 не са предвидени, затова и ще бъдат търсени средства по оперативните програми, основно от "Добро управление" и Комуникационната стратегия на правителството, посочи Кунева.

Планът за подготовка се очаква да бъде изработен през следващите месеци. В него ще бъдат заложени необходимите средства, обученията, кариерното планиране и ремонт на конферентната инфраструктура, посочи Кунева.

Най-сериозните разходи са свързани с обучение на администрацията, тъй като страната ни ще е председател за първи път. Най-малко 500 служители трябва да бъдат обучени по преговорни умения, езици и познаване на европейските теми, каза Кунева.

Другите разходи са свързани с подготовката на инфраструктурата и рекламата.

Преговорите по бюджета на ЕС за следващия програмен период 2021-2027 г., подготовката на нова стратегия за ЕС след 2020 г., разработването на нова европейска стратегия за сигурност, продължаване на разширяването и развитието на дигиталната икономика се очертават като основните теми на европейското председателство на България, посочи Кунева.

Според нея страната ни може да спечели много от ротационното председателство – по-добра репутация и по-добър административен капацитет, засилване на икономиката и реклама за туризма. За да се случи това обаче, е нужно мобилизиране на усилията на цялата държавна администрация, както и подкрепа от гражданското общество, неправителствения сектор и бизнеса, допълни Кунева.

България ще председателства ЕС в периода юли – декември 2018 г. Това означава, че българският премиер ще води срещите на върха в ЕС, като част от европейските съвети ще се провеждат в София. Ще има и неформални срещи, заседания и други прояви. Първите шест месеца на 2018 г. председател на ЕС ще бъде Естония, а след нас е Австрия.