Вярна ли е изтеклата информация, че има недоволни в КРИБ, които искат да напуснат организацията? Как стои въпросът с приемането на нови членове? Позиции по тези теми пред “Радио К2” изрази председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.
Кирил Домусчиев каза, че такъв казус няма и няма подадени такива заявления за напускане. „Това е спекулативна информация, няма подадени такива молби, точно обратното, вчера разглеждахме 28 много сериозни кандидатури за членство и ги одобрихме, някои от водещите медии, като БТВ и Нова ТВ станаха наши членове, големи компании, като Мото-Пфое, като Свилоза също станаха наши членове, това са компании с почти 10 000 работещи, със сериозни обороти и сериозни инвестициите години”, обясни председателят на КРИБ. Водещата Илиана Беновска отбеляза, че вероятно заглавията в жълтата преса ще бъдат „Кирил Домусчиев си купи БТВ и Нова ТВ и ги подари на Бойко Борисов”, на което Кирил Домусчиев отвърна, че за него такова заглавие не би имало логика, защото това са уважавани медии със сериозни собственици, а самият той не е инвеститор в този бранш. Той продължи, че те сами са потърсили КРИБ, което означава, че имиджът на КРИБ е доста сериозен и интересът за членство расте.

Трябва ли да има ново преброяване за представителността на работодателските организации?
Кирил Домусчиев обясни, че КРИБ от дълго време иска такова преброяване, за да е ясно кой с колко членове е, с колко работещи в съответните предприятия. „За момента обаче, както и в предишното правителство на Бойко Борисов, така и при управлението на Пламен Орешарски – ни вопъл, ни стон, което буди много подозрения, защото ние имаме много съмнения в представителността на някои от организациите”, обясни председателят на КРИБ. Той продължи, че за КРИБ е важно да стане ясно кой кой е, защото те твърдят, че са най-голямата работодателска организация, предоставили са доста кашони с декларации от своите членове и имат сериозно съмнения относно достоверността на информацията, предоставена от други работодателски организации. „Ние искаме да бъде като в другите страни от ЕС, да има яснота по този въпрос и работодателските организации да не бъдат използвани от политиците за определени цели”, категорично подчерта Кирил Домусчиев.

Какво е отношението на КРИБ към подписания Меморандум за разбирателство между правителство и синдикати и позицията им по въпросите на пенсионната реформа и ролята на КФН?
Кирил Домусчиев обясни, че ситуацията около подписания Меморандум за разбирателство между правителството и синдикатите, е скандална. „Скандално е това, че КРИБ и останалите работодателски организации не бяха поканени, което си е едно бягство от европейките ценности”, категоричен бе той, защото при решаването на такива важни въпроси провеждането на тристранния диалог е една задължителна необходимост. Председателят на КРИБ подчерта, че те са за един диалог по темата, който трябва да приключи до 31 март и да се вземе най-доброто решение, така че не трябва да се взимат решения на всяка цена, бързи и необосновани, без конкретни разчети.

Кирил Домусчиев подчерта, че КРИБ също подкрепят някои точки от подписания Меморандум. Такава например е точката за криминализиране на укриването на осигуровки. Той продължи, че по принцип подкрепя пенсионната реформа, но всякакви решения от типа да се прехвърлят средства от универсалните фондове в солидарните, да няма възможност за избор за прехвърляне от солидарния към универсални и професионални фондове не могат да се приемат просто така, тези неща трябва да се обсъдят, да се видят, да се направи оценка за въздействието, да бъде получена информацията, за която е помолена КФН и тогава КРИБ може да излезе с някакво мнение в рамките на тристранния диалог.

Водещата отбеляза, че има съмнения, че някои от пенсионните фондове инвестират в свързани лица и не обезпечават със съответните инструменти тези инвестиции и попита КРИБ може ли да изиска информация от КФН, на което Кирил Домусчиев отговори, че това е било първото нещо, което КРИБ са поискали, за да могат да излязат с компетентно становище и да се търси след това какъв е вариантът, защото има и добри пенсионни фондове. Работа на КФН е да следи тези неща, за да не се стигне някой ден до ситуация, подобна на тази с КТБ. На въпрос дали са минали 14 дни, откакто КРИБ са попитали КФН за състоянието на пенсионните фондове и ако са минали, смятат ли по Административно-процесуалния кодекс да сезират Административния съд за липса на такъв отговор, председателят на КРИБ отговори, че не е проверявал как стои този въпрос, но това е една добра идея и ще погледне и това нещо.

Кирил Домусчиев обясни, че едно от последствията от прехвърлянето на средства от универсалните към държавните фондове би било прекратяване на депозити и теглене на пари от банки, което от своя страна ще намали и кредитирането. Ще има и голяма разпродажба на държавни ценни книжа, което ще понижи тяхната доходност. Ще има и отражение върху борсата, защото много от фондовете, за да си осигурят ликвидност, ще пристъпят към масова разпродажба на акции. „Сложна е темата и не трябва така да се тръгва от днес за утре да се пишат закони и то без участието на нашите експерти от работодателските организации”, завърши Кирил Домусчиев.