За втори път в историята си Полша триумфира със световната волейболна титла. Домакините на първенството постигнаха целта си след страхотен успех с 3-1 гейма (18-25, 25-22, 25-23, 25-22) над Бразилия и така отново са на върха след 1974-а година.

Южноамериканците бяха спечелили предишните 3 шампионата, но този път отстъпиха на вдъхновените играчи на Стефан Антига, които си отмъстиха за поражението с 0-3 на финала през 2006. Това бе втори успех за Полша над Бразилия в тази надпревара.

Домакините започнаха притеснено в първия гейм. Те допуснаха доста грешки и опитният им съперник естествено се възползва, като стигна до успеха след 25:18, за да поведе с 1-0.

Във втората част обаче поляците се подобриха значително и поведоха със 17:11. Южноамериканците показаха класата си и след силна серия на Бруно на сервис, изравниха при 18:18. Все пак домакините не се пропукаха и след добри изяви в края затвориха гейма с 25:22. За това помогна и смяната на разпределителя и появяването в игра на ветерана Павел Загумни.

Третата част вървеше точка за точка преди в нейния край домакините да дръпнат с 2 точки. Бразилците изравниха до 23:23, но с 2 поредни точки триумфът отново бе за Дружина Полска.

В четвъртия гейм поляците дейтваха стабилно като бяха напред до средата на сета. Селесао успя да се откъсне с 20:17, но домакините изравниха при 21:21, а след това Лукарели пристъпа линията и Полша поведе. Последва блокада на Мариуш Влазли за 23:21, а след това бразилците сбъркаха при атаката си. Те спасиха първи мачбол, но при втория капитулираха след атаката на Влазли.

Матеуш Мика бе най-резултатен за победителите с 22 точки, а Влазли добави 14, като той бе определен за най-полезен играч на турнира.

Бронзовите медали бяха спечелени от Германия, който се справи с 3-0 срещу Франция (25-21, 26-24, 25-23).