Баскетболистките на „Дунав 8806“ загубиха с 65:84 /15:20, 17:26, 17:17, 16:21/ като гости на руския „Чеваката“ /Вологда/ третия си мач от група „В“ на турнира ФИБА Еврокъп. По-рано шампионките на България и носителки на купата отстъпиха нещастно у дома срещу „Мерсин“ с 69:73 и при гостуването на шведския „Ньоркьопинг Долфинс“ допуснаха обрат и записаха загуба с 60:66. Така възможността „сините феи“ да продължат в следващата фаза на надпреварата е по-скоро теоретична, защото и трите им съперника са с по две победи и една загуба. За да имат шанс да излязат от групата, русенки трябва да бият в трите мача до края, но и това не дава никакви гаранции.
Първата четвъртина започна съвсем равностойно и дори нашите поведоха с 9:8, при това Шаренкапова наниза много атрактивна тройка. Последва равенство - 13:13. Оттам нататък домакините наложиха известен превес до 13:20, но буквално в последната секунда на частта Каролин Тюрен намали до 15:20. После отборът на „Чеваката“ започна да трупа аванс - 24:26, 26:33, 26:37, 27:42, за да се стигне до резултат от 32:46 на полувремето. Характерно за първото полувреме бе неособено убедителното представяне на Шанте Еванс и Люис при позиции под кошовете. Така дунавки бяха принудени да разчитат на стрелба отвън. А тест за играта на Еванс бе фактът, че тя записа общо само 16 минути.
След почивката старши треньорът Георги Божков опита какво ли не, в един миг пасивът бе сведен до 10 точки, но рускините не изпуснаха контрола над мача и закономерно стигнаха до победата.
Като цяло „Дунав 8806“ загуби заради руското превъзходство под кошовете. Освен това „Чеваката“ даде сериозна битка в защита и не позволи на момичетата в синьо да стрелят от средна и далечна дистанция. Израз на здравата руска отбрана бяха две стрелби на Каролин Тюрен, при които швейцарката въобще не можа да уцели таблото! Може би влияние върху русенки оказа и умората от тежкото пътуване до Вологда.
През следващата седмица нашият отбор ще гостува на „Мерсин“. Там трябва да се бие на всяка цена, за да се съхранят шансове за излизане от групата при евентуални победи в домакинските мачове срещу „Чеваката“ и „Долфинс“.
„Чеваката“: Бо 16, Гудрич 5, Логунова 8, Сапова 6, Шилова 10 /Ражова 15, Петрушина 4, Кейру 9, Алексич 5, Горбачова 6/.
„Дунав 8806“: Костова 4, Шаренкапова 13, Люис 14, Тюрен 11, Златанова 6 /Кочева 8, Еванс 5, Илиева 4, Коева/.