Стоян Манолов, собственик и управител на „М-Газ“, разказва за амбициозния проект за модернизация на енергийните системи на социалните обекти в община Русе. Инициативата цели подобряване на екологичната среда и оптимизиране на разходите за отопление.

- Г-н Манолов, през ноември стартира проектът ви за енергийна ефективност с хибридна газификация чрез виртуален газопровод с първия обект в Николово - ОУ „Св. св. Кирил и Методий“. Бихте ли ни разказали повече за началото на тази инициатива и как се стигна до това сътрудничество?
- Действително, стартът на газификацията на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Николово е важен етап от нашите планове за модернизация на енергийните системи в община Русе. Това партньорство между „М-Газ“, Държавната нефтена компания на Република Азербайджан - SOCAR, и Община Русе се роди от общата ни визия за подобряване на екологичната среда и осигуряване на по-ефективно и екологично отопление за социалните обекти - училища, детски градини, читалища, здравни центрове и други. 
В проекта до момента са инвестирани близо 100 000 лв, като 30 000 лв. са инвестирани от „М-Газ“ в отоплителната система на училището, а останалите покриват разходите за отопление през този зимен сезон. SOCAR предоставя природен газ, а Общината, от своя страна, оказа съдействие за реализирането на проекта на местно ниво.
- Разкажете повече за проекта, който „М-Газ“ планира да реализира на територията на община Русе?
- „М-Газ“ има намерение да извърши пълно обследване с цел модернизация на енергийните системи на социалните обекти в селата Николово, Червена вода, Ново село, Тетово, Долно Абланово, Хотанца и Сандрово, собственост на Община Русе. Това включва подмяна на съществуващите отоплителни инсталации, работещи на дърва и въглища, с екологичното гориво природен газ, предоставян от SOCAR.
- Какви са следващите стъпки в реализацията на този проект и какви са вашите очаквания за времевите рамки?
- След успешното начало в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Николово проектът за хибридна газификация продължава. В момента сме фокусирани върху следващия важен социален обект - детска градина „Пролет“ в село Червена вода. Инвестицията, която ще направи „М-Газ“, е 50 000 лв., като планираме в първата половина на месец юни детска градина „Пролет“ да бъде газифицирана. Паралелно с това екипите ни работят по детайлното планиране и проектиране на необходимата инфраструктура за газификация и на други социални обекти на територията на общината.
- Какви са основните цели на тази инициатива?
- Основната ни цел е чувствително да намалим вредните емисии във въздуха на общината, като елиминираме изцяло твърдите прахови частици, серните окиси и саждите, които са резултат от горенето на твърдо гориво. Наред с това, очакваме сериозно намаляване на разходите за отопление и производство на битова гореща вода за тези обекти.
- Споменахте, че до социалните обекти няма изградена газоразпределителна мрежа. Как ще бъде решен този проблем?
- Действително, в момента няма изградена газоразпределителна мрежа до всички социални обекти. Проектът на „М-Газ“ предвижда изграждането на необходимата инфраструктура, за да може природният газ да достигне до тези обекти. Съвместния проект на „М-Газ“ и SOCAR за хибридна газификация ще даде именно тази възможност всички обекти да бъдат газифицирани и да се възползват максимално от предимствата на природния газ. Срещаме пълна подкрепа от страна на Община Русе и по-конкретно кмета на града Пенчо Милков. 
- Какви ще бъдат конкретните ползи за Община Русе и нейните жители от преминаването към отопление на природен газ в социалните обекти?
- Ползите са многобройни. На първо място, ще се подобри качеството на въздуха, което е от изключително значение за здравето на хората. На второ място, намаляването на разходите за отопление ще освободи финансов ресурс за други нужди на общината. Не на последно място, подобряват се условията в самите социални обекти - училища, детски градини и други, което ще се отрази положително на обучението и качеството на живот.
- Какви гаранции може да даде „М-Газ“ по отношение на сигурността на доставките и потреблението?
- Природният газ е сигурен енергиен източник. Сигурността при неговото потребление се гарантира от стриктното спазване на всички действащи норми за безопасност и качество в Република България. „М-Газ“ работи по най-високи стандарти, за да осигури непрекъснати и безопасни доставки. Договорът ни със SOCAR е дългосрочен и имаме осигурени доставки на необходимите количества за нашите клиенти и за социалните обекти, включени в проекта. 
- Какви са екологичните аспекти от използването на природен газ?
- При замяната на традиционните нефтопродукти с природен газ се намаляват вредните емисии, изхвърлени във въздуха при изгарянето им и така се подобрява състоянието на околната среда. Намалява се изхвърлянето на финни прахови частици и сажди във въздуха. Емисиите на СО2 (за едниници произведена енергия) от природен газ са с около 50% по-ниски от въглищата и с около 30% по-ниски от петрола. Освен това, използването на природен газ води до елиминиране на възможни разливи на течни петролни продукти при транспортирането им. 
- Какво послание бихте отправили към жителите на община Русе във връзка с този проект?
- Този проект е важна стъпка към по-зелено и устойчиво бъдеще за община Русе. Вярваме, че преминаването към природен газ ще донесе значителни ползи за околната среда и ще подобри условията на живот за всички. „М-Газ“ е ангажирана да реализира този проект заедно със SOCAR ефективно и в сътрудничество с общината.
- Освен този важен проект в община Русе, какви са по-големите амбиции на „М-Газ“ в партньорство със SOCAR на българския енергиен пазар? Има ли конкретни цели, които си поставяте в близко бъдеще?
- Да, нашите амбиции в партньорство със SOCAR са големи. Ние вярваме, че можем да играем ключова роля в осигуряването на стабилни и конкурентни енергийни доставки за България. В момента за първото полугодие на 2025 г. заемаме третото място по доставени обеми природен газ в газоразпределението. Нашата цел е до края на тази година SOCAR, чрез „М-Газ“, да заеме второ място по доставени обеми природен газ в газоразпределението в страната, а през 2026 година да достигнем престижното първо място. Успешната реализация на проекти като този в община Русе е важна стъпка към постигането на тази по-голяма цел, демонстрирайки нашия ангажимент към българския пазар и нашата способност да реализираме мащабни и значими проекти.

Свилен НЕДЕЛЧЕВ