Регистрация и документ за правоуправление - Русе иска по-строг контрол върху тротинетките
Нарастващия брой инциденти с електрически тротинетки и необходимостта от законодателни мерки за ограничаване на рисковете бяха във фокуса на извънредно заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата, свикано в Община Русе по инициатива на зам.-областния управител Георги Георгиев.
Проучване на Регионалната здравна инспекция, обхващащо 640 ученици от Русе между 5 и 12 клас, сочи, че 1/3 от учениците използват тротинетки, като едва 11% от тях ги използват ежедневно.
Кметът на Русе Пенчо Милков настоя за по-строг контрол и регулации относно използването на индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС), особено сред подрастващите. Той подчерта, че често тротинетките се управляват в нарушение на правилата - включително в пешеходни зони - създавайки опасност за гражданите.
Обсъдени бяха задължителна регистрация и идентификационен номер на ИЕПС; изискване на документ за правоуправление и преминаване на обучение; строги санкции за управление от повече от един човек и за манипулиране на софтуера с цел повишаване на скоростта и възможност за технически средства за измерване на скоростта и контрол.
Специално внимание бе отделено на децата между 14 и 16 години - възрастова група, която в момента не е ясно регламентирана в закона.
Народните представители Биляна Иванова и Иван Белчев изразиха готовност да внесат предложения за промени в Закона за движение по пътищата, който в момента се намира между първо и второ четене. Иванова подчерта, че тротинетките са полезна и екологична алтернатива, но изискват култура и отговорност, възпитавани още в семейството и училище.
Директорът на общинската дирекция „Обществен ред и сигурност“ Георги Игнатов заяви, че вече се прилагат възпитателни мерки - родителите, чиито деца нарушават правилата, понякога доброволно предават тротинетките за временно задържане.
Директорът на ОДМВР Русе ст. комисар Николай Кожухаров информира, че през 2024 г. са регистрирани 43 инцидента с тротинетки, а от началото на 2025 г. - вече 9. За нарушения са издадане над 550 акта и фиша. Той подчерта, че липсата на законови механизми за измерване на скоростта на тротинетките е сериозен проблем.
Вече са изпратени официални предложения до МВР, Министерството на транспорта, Националното сдружение на общините в Република България и народни представители, с настояване за промяна в чл. 167 от ЗДвП, така че контролът да не се ограничава само до велосипедна инфраструктура.
Още през май 2024 година Общинският съвет в Русе прие забрана за движение на тротинетки в пешеходни зони. Нъскоро зъбрънътъ беше последвана и от Община Ветово със заповед на кмета д-р Мехмед Мехмед.
Областна администрация и Община Русе ще изготвят съвместно становище с конкретни предложения за промени в закона, което ще бъде изпратено до парламента. Очаква се инициативата да намери широка подкрепа както на местно, така и на национално ниво.