„Настоящата книга е автентично свидетелство за епохата и за един много голям българин какъвто е без съмнения Панайот Хитов - войводата, когото са наричали любимеца на българския народ - не е патетично, а самата истина. Той има много силен разказвачески талант, независимо че късно се ограмотява, има много точни наблюдения върху хора и природа. Има изключително широка мрежа от свои верни хора. В някакъв смисъл Васил Левски е негов ученик, по-късно двамата имат доста сериозни различия, но те са в търсене на верния път към свободата, а не на някаква личностна основа. Той е от тези т.нар. политически хайдути, които под влиянието на Раковски и самата общественост се превръщат в хора с много сериозни политически възгледи и се свързва с Русе.“ Това каза за второто допълнено издание на книгата „Панайот Хитов. Фамилиарни забележки. Спомени. Живи картини“, представена от д-р Веселина Антонова в зала „Европа“ в Доходното здание. Проф. Павлов е рецензент на книгата заедно с проф. Вера Бонева. Представянето бе част от програмата за честване на 147-ата годишнина от Освобождението на Русе.
„В тази книга хората могат да прочетат спомените на Панайот Хитов, които пише в Русе след Освобождението. На практика те ще видят неговия личен разказ, който представлява много ценно докосване до живота му и начина на мислене, а също и до отношението му към хората. Пред нас се разкрива един много мъдър човек с изключително отговорност към неговите четници в хайдушкия му период и с изключителна любов и всеотдайност към България. Мисията на живота му е освобождението на България, след освобождението продължава този негов начин на мислене и поведение.
През 1880 г. войводата купува къща в Русе. Тук живее със семейството си, съхранява богатия си личен архив, който приживе предава в Народната библиотека в София. В Русе пише и втория вариант на спомените си“, сподели д-р Антонова която е съсъставител заедно с Иво Жейнов (1958-2024).
„Книгата е не само за историците, но и за всеки, който търси по-дълбоко разбиране на живота и делото на Панайот Хитов, както и за основните социални и културни процеси през първата половина на XX век. Тази книга не е просто хроника на събития, а реално свидетелство за човешкия дух и стремеж към знание. Нека никога не забравяме, че любовта към родината и книгите ни прави по-силни, по-мъдри и по-сплотени“, заяви заместник областният управител Георги Георгиев, който беше сред гостите на представянето.
Новото издание съдържа близо 500 страници и се издава с финансовата подкрепа на Министерството на културата по проект „В помощ на книгата - 2024 г.“, спечелен от русенското издателство „Лени Ан“. Книгата ще бъде представена и на 28 февруари във Валенсия по покана на Генералното консулство на България в испанския град в чест на националния празник на България - 3 март. Тогава ще бъде представен и документалният филм на РТВЦ-Русе „Панайот Хитов - между легендата и истината“, чийто автор на сценария е д-р Антонова.