Спазването на традициите е част от патриотичното възпитание на българските млади хора, каза Атанас Запрянов на ученици по повод ромската Нова година
Събитието се организира традиционно от министерството и Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" с деца от различни училища в страната.
Пред министъра на отбраната, заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов и членове на ръководството на министерството децата представиха традициите за ромската Нова година и сурвакаха за здраве и успехи.
Министър Запрянов поздрави учениците, като им пожела да растат здрави, щастливи и да бъдат отлични в учението. „Ние работим за това нашата държава да бъде сигурна, вие да може да се учите спокойно и да растете щастливи и успешни“, каза той.
Гостуващите деца, представители на три етнически групи, са част от фолклорна група „Етносите“, ръководена от Мая Здравкова, учител по история. Групата преплита традициите на демографски съчетаните групи, които учат в училище „Васил Левски“, с опознаването на историята на България и света, обясни директорът Красимира Благоева. Тя благодари за възможността децата да гостуват на министерството и подчерта, че за повечето от тях това е първо посещение в държавна институция. „Това, че ни допуснахте във вашия дом, е едно допълнително постижение за учениците и е нещо, което ще ги мотивира да продължават да се образоват“, подчерта Красимира Благоева.
Учениците имаха възможност да разгледат сградата на министерството и да се запознаят с нейната забележителна история, информираха още от МО.
Днес е ромската Нова година. Празникът се нарича още Василица, Васильовден или Банго Василий (куцият Васил), сочи информация на отдел "Справочна" на БТА. Празнуването на Василица е свързано с няколко ромски легенди. В някои от тях Банго Василий е застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, разрушен от дявола, по който преминават ромите. В други легенди Банго Василий е куц овчар, който спасява давещо се ромско дете или пък приютява бягащ от неприятелите си ром. Според друга легенда Свети Василий спасил ромския род от удавяне в бушуващото море. Дълбоките води щели да погълнат ромите, но беловласият светия им изпратил ято гъски. Ромите се покачили на тях и стигнали невредими до отсрещния бряг. Оттогава те почитат своя спасител на 14 януари и в негова чест наричат празника Василица.
Банго Василий е семеен празник и задължително се посреща с птиче месо - гъска или петел. При всички ромски групи вечерята на 13 срещу 14 януари играе изключително важна роля и е изпълнена с богата символика. На трапезата има сарми, баница с късмети, питка, вино, ракия. Трапезата се прекадява и благославя, всички си вземат прошка с целуване на ръка. Всички къщи, в които се празнува Банго Василий, остават заключени до полунощ на 13 януари, за да не избяга късметът. Едва след настъпването на Новата година ромите започват да посрещат гости, като се надяват първият гостенин в дома им да е добър човек, за да им носи късмет. В полунощ настъпва Васильовден и Новата година. От този момент започва и сурвакането.