Ернесто „Че“ Гевара е роден на 14 юни 1928 г. в Росарио, Аржентина в богато семейство с аристократичен произход. През целият си живот страда от астматични пристъпи, което обаче не го спира да спортува активно през младежките си години. През 1948 г. записва медицина в Буенос Айрес. В този период Че Гевара обича да кара колело и мотоциклет, с които пътешества в Аржентина и Латинска Америка. През 1952 г. издава книгата си „Мотоциклетни дневници“, в която описва срещите си и впечатленията си от местното население на континента. През 1954 г. по време на втората си обиколка в Латинска Америка, Че Гевара става свидетел на преврата в Гватемала срещу Гусман, организиран от Централно разузнавателно управление (ЦРУ). Това го променя и той започва да организира съпротива, става марксист, заселва се в Мексико, където се запознава и с братя Кастро. След успеха на кубинската революция той е министър на промишлеността, извършва земеделска реформа и дава личен пример чрез доброволен труд. До 1965 г. Ернесто Че Гевара е лице на кубинската дипломация, но не споделя и се разграничава от политиката на СССР, което води до несъгласия с Кастро. Поради разминаванията им, „Че“ решава да напусне Куба и се насочва изцяло към революцията, заминавайки за Бразавил (дн. Конго), а впоследствие се установява в Боливия, където организира въоръжена съпротива.
За партизанското движение в Боливия и последното му сражение с боливийската национална армия четем в бюлетин „Международна информация“ на БТА:
Сражения между партизанска част и боливийските въоръжени части
Ла Пас, 9 октомври 1967 г. /спец. кор. на Франс Прес Марк Ютен/ В неделя в продължение на шест часа са станали кървави боеве, първите от осем дни насам, в които взели участие една партизанска част и боливийските въоръжени сили. Според слухове, които досега не могат да бъдат нито опровергани, нито потвърдени Ернесто Че Гевара, предполагаемият организатор на боливийското партизанско движение, загинал или е тежко ранен.[…] Битката, която е започнала на седем километра северно от Игерас, място, разположено близо до последните сражения между Вале Гранде и Камири, приключила снощи в 18 часа. Според първите информации, получени в Ла Пас, касае се за група от около 15 партизани, атакувана в момента, когато искала да избяга от района, който сега се претърсва от бойци, принадлежащи на осма дивизия от боливийските сухопътни войски.[…] Бойният театър е един непристъпен район. В тази местност не съществува дори пътека, по която тя би могла да бъде достигната.
Тази сутрин генералите Алфредо Овандо Кандиа, главнокомандващ боливийските въоръжени сили, и Лафуенте пристигнаха със самолет във Вале Гранде, главна квартира на осма дивизия. Те са начело на една анкетна комисия, която ще има за задача да установи самоличността на ранените войници от двете страни. Едва след тази анкета, ще може да се установи дали бившият кубински министър на индустрията, аржентинецът Ернесто Че Гевара, е бил убит. „Ако е вярно, че Гевара е загинал, подчерта представител на боливийската армия, неделното сражение е било следователно последно сражение на боливийските партизани.“ […]
*** 
Случаят Че Гевара
Ла Пас, 10 октомври 1967 г. /Франс Прес/ С всеки изминат час се потвърждават съобщенията за смъртта на Че Гевара, но все още не е потвърдено официално това събитие. В комюнике на военното командване, разпространено малко преди 13 часа по всички радиостанции, се потвърждава, че между загиналите по време на сражението в неделя се намирал и Ернесто Че Гевара. Същевременно радиостанциите отправиха предупреждение към слушателите: „Не забравяйте, казаха говорителите, че когато Гевара се намираше с Кастро в Сиера Маестра, вестниците в целия свят предадоха „официалната“ новина за неговата смърт. Следователно трябва да изчакаме официално комюнике на правителството, за да се изясни това събитие“.
Междувременно, докато се очаква официалното съобщение, информации от града Вале Гранде, където се намира тялото на Че Гевара, допринасят за засилване на общото вълнение. Например, казва се, че населението на града е изразило ясно своето желание Че Гевара да бъде погребан там, където е паднал убит. Добавя се, че трупът му вече е бил балсамиран, докато пред моргата на болницата „Сеньор де Малта“ минават колони от хора.
Една фрапираща подробност: коментарите за кариерата на Ернесто Че Гевара са проникнати от дух на известна сдържаност, която стига до почит, да не кажем до адмирации към този партизански ръководител. Други предпочитат да изтъкват странното съвпадение, което от Боливия направи люлката и гроба на партизанина Гевара. Припомня се, че през 1953 г. в Ла Пас аржентинския лекар Ернесто Гевара е започнал своята революционна кариера. От Ла Пас, преди да бъде експулсиран, той отишъл в същата зона на Санта Крус и Бенти, където днес загина.
Според боливийските военни власти изчезването на Че Гевара затваря страницата на партизанското движение в югоизточните райони на Боливия, което стана причина да бъдат убити около 30 бойци от боливийската национална армия.[…]
***
Подробности около случая Гевара
Вале Гранде, Боливия, 10 октомври 1967 г. /АП/ Представители на военните власти в Боливия са показали във вторник един труп пред представители на пресата, заявявайки със сигурност, че това е тялото на Ернесто Гевара, именитият деец на латиноамериканската революция. Военните лица са заявили, че бившият пръв помощник на Фидел Кастро, Гевара, който се намира в пълна неизвестност след мистериозното му изчезване от Куба през 1965 г, е бил ранен смъртно в неделя при едно сблъскване между партизаните и военните части. Съобщава се, че той сам е потвърдил самоличността си преди да умре.
„Аз съм „Че“. Признавам, че не успях“ – така генерал Алфредо Овандо Кандиа, главнокомандващ на въоръжените сили е цитирал думите на умиращия партизанин.[…]
В Буенос Айрес министърът на външните работи на Аржентина Никанор Коста Мендес е заявил, че отпечатъци от пръстите на Гевара, който е аржентинец по рождение, са били предадени през миналия месец във Вашингтон на представители на боливийските власти. Копия са били също така изпратени и на други латиноамерикански правителства.[…] Тялото, за което се твърди, че е на Гевара, се намира върху една носилка, поставена върху бетонна плоча в моргата на една местна болница, а телата на другите партизани са поставени на земята.[…] Освен признанието, направено от самия Гевара, Овандо е посочил две други доказателства за неговата смърт: отпечатъците от пръстите му и неговия дневник, който е бил намерен в раницата му.[…] Специалисти, които са прочели дневника му, са заявили, че Гевара признава, че нещата са се обърнали против партизаните и че той гледал на френския марксистки философ Режи Дебре като на един превъзходен теоретик, на който обаче липсват боеви способности.[…] „Подобни неща са казани и за аржентинския художник Сиро Роберто Бустос“, е добавил майор Арналдо Сауседо, шеф на разузнаването в Осма армия.[…] Дебре и Бустос са дадени под съд в Камири, Боливия, като се обвиняват в бунтовничество, убийство и кражба. Четирима боливийци са също дадени под съд. 
Загинал ли е Гевара?
Хавана, 11 октомври 1967 г. /БТА/ Органът на кубинската комунистическа партия в. „Гранма“ помества днес на цялата си първа страница съобщения на различни агенции, според които Ернесто „Че“ Гевара загинал в сражение в Боливия. „Гранма“ обаче отбелязва, че не е в състояние нито да потвърди, нито да опровергае тези съобщения.
Вестникът пише: „От 6 часа сутринта в понеделник получаваме съобщения, че се водят сражения между боливийската армия за национално освобождение и марионетните войски на диктатора Бариентос. Тези съобщения настойчиво твърдят, позовавайки се на
официални източници, че прославеният герой, борецът Ернесто Гевара бил убит в сраженията. Вестник „Гранма“ не разполага с необходимите средства за информация, за да потвърди или опровергае горните съобщения“.
***
Около съобщенията, че Гевара е убит
Ла Пас, Боливия, 11 октомври 1967 г. /АП/ „Струва ми се, че краят наближава“, е писал Ернесто Че Гевара в книгата, за която се предполага, че била негов дневник.[…] „Вече изминаха единадесет месеца от започването на нашите партизански операции – без никакви усложнения“, пише той в деня преди да бъде ранен. […] „Сега е пладне и една стара жена минава заедно с козите си по пътя, покрай мястото, където сме отседнали. Жената не пожела да ни даде никакви съществени сведения относно войниците. Тя не отговори положително на нито един наш въпрос. Дадохме й 50 песо, за да не каже нищо за нас, но не можахме да спечелим нейното доверие“.[…]
Гевара е използвал силни думи, говорейки за боливийския президент: „За да се управлява една страна трябва човек да има мозък. Думи не са достатъчни. Той (Бариентос) е глупак“.
Относно намерението на Бариентос да предприеме въоръжено нападение срещу Фидел Кастро, Гевара е казал: „Той говори безмислици, както обикновено“.
Вътрешното отношение на Гевара към боливийските селяни е било изразено със следните думи: „Когато говорите с тях те са непроницаеми като камък и аз виждам подигравка в глъбините на очите им.“
За боливийската армия Гевара е писал: „Те са добри войници. Как само ни преследваха! Тях не ги е грижа за смъртта, а командирите им действат спокойно и хладнокръвно. Никога не съм мислил, че боливийската армия може да бъде така силна.“
***
Години по-късно, след като ЦРУ разсекретява много от своите документи, става ясно, че Ернесто Че Гевара е бил преследван от САЩ заради идеята, че държавите от Третия свят трябва да следват примера на Виетнам. Опасявайки се от „ефекта на доминото“ и падането на тези страни под влиянието на марксизма, американците започват да изпращат в Латинска Америка инструктори и съветници, които да обучават местните органи за борба срещу партизанските движения.
Един от тези „съветници е Клаус Барби (1923-1991) известен като „Касапинът от Лион“ заради сломяването на френската съпротива през Втората световна война начело на ГЕСТАПО. През 1947 г. той е вербуван от ЦРУ за целите на борбата срещу комунизма в Европа, но поради трудността да бъде прикрит е изпратен в Боливия, където обучава службите и армията за борба срещу партизанските групи на Че Гевара.
За стратегията за борба срещи национално-освободителните движения в Латинска Америка четем в бюлетин „Международна информация – служебен“ на БТА:
На конференцията на Асоциацията на армията на САЩ
Вашингтон, 12 октомври 1967 г. /ТАСС/ Главна задача на Пентагона в западното полукълбо е подготовката и укрепването на въоръжените сили на латиноамериканските страни за борба против национално-освободителните движения, заяви на свиканата тук конференция на Асоциацията на армията на САЩ генерал Робърт Портър, командващ южния военен окръг. Като пример за тази дейност генералът съобщи, че САЩ са изпратили в Боливия команда от 18 души от състава на Осма група на американските специални войски за обучаване на един от батальоните на боливийската армия. Както съобщава печатът, в Боливия се намират хиляди войници от специалните войски на САЩ - така наречените „зелени барети“. В. „Вашингтон пост“, като се спира на работата на конференцията изтъква, че много участници в нея се изказват за увеличаване продажбата на съвременно американско оръжие на латиноамериканските страни.
***
Противоречиви съобщения за съдбата на „Че“ Гевара
Хавана, 14 октомври 1967 г. /БТА/ През последните дни осведомителните агенции предадоха голям брой непотвърдени съобщения, че Ернесто „Че“ Гевара бил убит в Боливия. Революционерът Ернесто Гевара, известен под партизанското прозвище „Че“, е аржентинец по произход, дълги години той беше съратник на Фидел Кастро, а когато преди две години напусна Куба, заемаше длъжността министър на икономиката в кубинското революционно правителство. Тогава Фидел Кастро лично потвърди, че Гевара е заминал, за да се бие за каузата на революцията в други страни. По-късно бяха разпространени съобщения, че Ернесто Гевара оглавява партизански отряд в Боливия. Напоследък боливийските власти предприеха акции в голям мащаб против партизаните. Преди няколко дни тук властите съобщиха, че Гевара е убит, а в петък президентът на Боливия Рене Бариентос потвърди това в официална декларация.[…]
***
Изявления на Роберто Гевара
Хавана, 15 октомври 1967 г. /БТА/ Вчера Роберто Гевара, брат на Ернесто „Че“ Гевара, се завърна в Аржентина от Боливия, където бе отишъл, за да провери лично твърденията, че прославеният латиноамерикански революционер е загинал. Ето какво съобщил той в
Тукуман на журналистите: „Мога да заявя със сигурност, че трупът на партизанина Рамон не е моят брат. Ернесто е жив. Боливийското правителство устрои един фарс, който ще бъде трудно да се поддържа“, заявил Роберто Гевара. Братът на Ернесто разказал как боливийските власти направили всичко, за да попречат на издирванията му, да не му позволят да види тялото на убития партизанин, когато пристигнал в Санта Крус, военните му казали, че тялото е погребано във Вале Гранде, но за да го види, трябвало да получи разрешение от главнокомандуващия армията в Ла Пас генерал Овандо. Роберто се върнал в столицата, само за да научи, че няколко часа преди това, въпреки всички декларации за „почит към мъртвите“, тялото на партизанина било изровено и изгорено.
„Бързината, с която беше извършено изгарянето на трупа не можеше да не създаде неблагоприятно впечатление“, заяви Роберто Гевара. „Не ми позволиха да видя дори мястото, където се намира прахът на убития“, заяви Гевара. „Това потвърждава убеждението ми, че убитият партизанин не е моят брат“. „Показаха ми една раница и няколко дрехи, които според тях принадлежали на брат ми, но всъщност те биха могли да бъдат собственост на който и да е партизанин - убит или пленен. Показаха ми две серии отпечатъци от пръсти, но нищо не доказва дали едната от тях не е снимка на оригиналите, изпратени от аржентинското правителство, или представлява отпечатък, взет от пръстите на убития.“
*** 
Фидел Кастро за гибелта на Ернесто Гевара
Хавана, 16 октомври /БТА/ „Колкото и да ни е скръбно, но ние стигнахме до убеждението, че съобщенията от Боливия за смъртта на Ернесто Гевара са достоверни“ - заяви министър-председателят на Куба Фидел Кастро. Той говори по радиото и телевизията на 15 октомври. Ръководителите на кубинското правителство, по думите на министър-председателя, са стигнали до това мнение, след като са проучили щателно всички данни, получени от Боливия: снимки, показания на очевидци, дневника на Гевара, журналистически коментари. И колкото и да е тежко, особено за близките на Гевара, които все още се съмняват в смъртта му, кубинското правителство смята за свой дълг да каже тази революционна истина. По-нататъшните съмнения, непризнаването на истината, каза Кастро, биха били от полза за империализма, заинтересован от това героичният пример на Гевара да остане покрит с неяснота и тайна и да бъде лишен от огромната си морална сила за революционерите.
Кастро отдаде дължимото на героичната дейност на забележителния революционер Гевара. Неговото име и примерът му ще живеят вечно в сърцата на борците за свобода и независимост. В края на двучасовата си реч Кастро прочете решения на министерския съвет на Куба и ЦК на кубинската компартия във връзка с гибелта на Гевара. От 16 октомври в страната се обявява тридневен траур: Денят на гибелта на Ернесто Гевара - 8 октомври - занапред ще се чества като ден на героичния партизанин; на 18 октомври на площада на революцията в Хавана ще се състои траурен митинг. При ЦК на кубинската компартия е създадена комисия начело с Хуан Алмейда за организиране на тържествено-траурните мероприятия в памет на загиналия герой.
***
Кубинският народ скърби за Ернесто Гевара
Хавана, 17 октомври /ТАСС/ Куба скърби за Ернесто Гевара. В цялата страна са отменени масовите зрелищни мероприятия. Радиото непрекъснато предава тържествено-траурна музика. Телевизията в предаванията си повтаря речта на министър-председателя на революционното правителство и първи секретар на ЦК на кубинската компартия Фидел Кастро по повод трагичната гибел на Ернесто Гевара. По сградите са спуснати знамената. Големи портрети на Ернесто Гевара са окачени почти на всяко жилище. Работниците от предприятията и служещите в учрежденията почитат с едноминутно мълчание паметта на Гевара. Пред неговите портрети застават почетни караули. Всички, които го познаваха, споделят спомени, подчертавайки огромните му заслуги пред революцията, в организирането и развитието на социалистическата икономика на страната. Утре кубинците ще се съберат на площада на революцията „Хосе Марти“ на митинг, за да почетат паметта на героичния борец за свобода и независимост.
Вдъхновител на множество „червени движения“ по цял свят и извор на много субкултури, Че Гевара остава и до днес противоречива личност. Дълги години се водят спорове за това дали тялото му е погребано или кремирано. През 1997 г., на 6 юли, учени обявяват, че са идентифицирали тленните останки на Че Гевара. След официално потвърждаване на идентификацията им, те са репатрирани в Куба.
По информация на БТА издирването на тленните останки на Че Гевара се извършва в продължение на две години в Боливия – от 1995 г. наречено "Операция Че" и се прави от експерти – антрополози и съдебни лекари от Куба и Аржентина. Те са открити в общ гроб край старото летище на Вале Гранде, в югоизточната част на Боливия, близо до мястото, където Че е заловен и екзекутиран на 9 октомври 1967 година.