Университетът по хранителни технологии в Пловдив разкрива две нови бакалавърски специалности с обучение на английски език, започващи пред академичната 2024/2025 година, съобщиха от висшето училище. Това са “Food, Gastronomy and Tourism (Храни, гастрономия и туризъм)” и Industrial Engineering and Management (Индустриално инженерство и мениджмънт)”.
Идеята за тях идва след успешния старт на международната магистърска програма по винарство, в която УХТ провежда обучение на студентите под егидата на Международната организация по лозата и виното – OIV. Това коментира доц. Хафизе Фидан, ръководител на Международния отдел в ръководството на университета. По думите й интересът на млади хора от чужбина към други специалности също е нараснал. Многобройните срещи на преподаватели от висшето училище с ученици и представители на бизнеса са уверили ректорския екип, че е необходимо да се въведе обучение на английски език и за бакалаври. 
И двете специалности нямат аналог в сферата на висшето образование у нас, защото осигуряват отлична подготовка както в сферата на технологиите и туризма, така и в предприемачеството, посочват от висшето училище. 
Специалността “Food, Gastronomy and Tourism (Храни, гастрономия и туризъм)” залага на задълбочените познания за храните като основа за кулинарни иновации и нови туристически продукти. Специалността осигурява широкопрофилна подготовка в областта на храните и напитките, като се акцентира върху тяхната технология и качествени характеристики. Наред с това, студентите получават технологична и мениджърска подготовка за управление на процесите в хорека (хотели, ресторанти, кафетерии) сектора и туризма. Дипломираният специалист може да се реализира като мениджър на производството или мениджър по качеството на храните в производствени или търговски предприятия, кулинарен мениджър в заведения за хранене или кетърингови предприятия, мениджър “Храни и напитки” в туристически обекти или мениджър на кетърингови събития.
Специалността “Industrial Engineering and Management (Индустриално инженерство и мениджмънт)” осигурява широка хибридна подготовка в областта на технологиите и мениджмънта, а акцент в общия инженеринг са компютърните системи. Студентите придобиват необходимите базисни знания и умения, позволяващи ефективното управление на процесите в хранителната, козметичната и биотехнологичната индустрии. Дипломираният специалист може да се реализира като мениджър на производството, иновационен мениджър или мениджър бизнес развитие, посочват от висшето училище.