Една от основните стратегически цели на здравеопазването е да се постигне ефективна превенция. Това каза изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) маг. фарм. Богдан Кирилов по време на провеждащия се в София XI национален фарма форум на сп. „Мениджър“. По думите му на европейско ниво се обсъжда създаването на системи, които да могат превантивно да установяват потенциален недостиг на лекарства. Едно от решенията е идеята за изграждането на електронна платформа за мониторинг на недостига на лекарства на европейско ниво, като очакваната дата да се случи това е 25 февруари 2025 г., каза Кирилов.
Криза с лекарствата има в световен мащаб, посочи също изпълнителният директор на ИАЛ. Рамката, в която ние насочваме нашите усилия, е европейското законодателство, добави той. И припомни, че в рамките на Европейския съюз, след КОВИД кризата, се коментира необходимостта от преосмисляне на концепцията за производството, особено на активни вещества, извън Съюза.
Неравномерното разпределение на аптеките и проблемът с веригите на доставки са предпоставки за недостиг на лекарства, който се е засилил след КОВИД кризата, каза зам.-председателят на Управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз маг. фарм. Велина Григорова. По думите ѝ трябва да има законодателни промени за справяне с този недостиг.