Изпълнени са подготвителните дейности по проекта на Община Шумен за подмяна на печки на твърдо гориво с екологични отоплителни уреди, съобщиха на пресконференция днес заместникът-кметът по строителство и екология арх. Николай Симеонов и главният експерт „Екология“ на общината Живка Атанасова. 
Проектът “Подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Шумен“, финансиран по процедура за безвъзмездна финансова помощ „За по-чист въздух!“ по приоритет „Въздух“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г., е на стойност близо 35 млн. лв. Целта му е да се заменят съществуващи уреди на твърдо гориво с високоефективни, съвременни уреди за отопление и охлаждане – климатици“,  отбеляза Симеонов. 
По думите му дейностите по проекта са разделени в четири основни направления. До момента са изпълнени подготвителните дейности, в размер на около 230 хил. лева, като на външни фирми са възложени да проучат нагласите на населението, да определят райони за насочване на дейността, да разработят механизми, отчитащи дейностите по проекта, критерии за кандидатите, които ще участват в тази програма и други дейности.  
„С основната сума по проекта, в размер на 31 млн. лева, се предвиждат дейности по доставка и монтаж на климатици, с висок клас на енергоефективност, като са предвидени 9500 броя климатици. На база на предварителните анализи, по тази дейност са предвидени и доставка на 16 термопомпи, както и котли и 220 бройки камини на пелети. Към проекта има предвидена и дейност по информация и публичност, като целта ѝ е да информира населението по какъв начин и къде може да кандидатства, какви ще бъдат условията, за да може всеки гражданин да се възползва от възможностите, които предоставя“, каза още Симеонов и уточни, че общинската администрация ще сключи рамково споразумение с четирима потенциални изпълнители. 
Данните му се разминават незначително със съобщеното в началото на февруари от заместник -кмета “Икономическо развитие” на общинската администрация в Шумен Николай Колев, който информира, че община Шумен ще реализира проект за над 36,6 млн. лв. за подмяна на печки на твърдо гориво с екологични отоплителни уреди и предстои безплатно монтиране на 9600 климатика. По спечеления проект всеки собственик на жилище ще може да кандидатства за безплатен климатик от висок клас, термопомпа или уред с пелетно гориво, а хората, които получават енергийни помощи – и за малка фотоволтаична система, уточни за БТА той. По думите му над 3000 домакинства са пожелали да се възползват от новите отоплителни уреди след проведено социологическо проучване. „Град Шумен е един от тези с високо съдържание на фини прахови частици и с цел решаване на този проблем и подобряване на околната среда общината кандидатства с този проект“, отбеляза Колев. 
Според прессъобщение, изпратено до медиите от пресцентъра на общината, в обхвата на настоящата обществена поръчка са включени дейностите по доставка, монтаж, въвеждане в експлоатация и гаранционно обслужване на 9656 инверторни климатици, във връзка с реализирането на проекта.
Община Шумен ще кандидатства и с проект по Оперативна програма „Околна среда“ за изграждане на система за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, съобщи за БТА главният експерт „Екология“ в общинската администрация Живка Атанасова, припомняйки, че в община Шумен има изградени системи за разделно събиране на отпадъци. 
В девет от десетте общини на област Шумен има създадена организация за разделно събиране на отпадъците, с изключение на Никола Козлево. Разделно могат да събират отпадъци жителите на общините Шумен, Венец, Върбица, Велики Преслав, Каспичан, Каолиново, Хитрино, Смядово и Нови пазар, съобщиха за БТА от общинските администрации в областта.