Реакциите в парламента за предложения от ПП-ДБ меморандум за управлението и предстоящата ротация
Още сутринта лидерът на ГЕРБ съобщи, че се е запознал с предложения в понеделник от ПП-ДБ меморандум. Той го оприличи като "попската работа - един поп казал: "няма да гледате какво правя, а ще слушате какво говоря". Сега вече не е меморандум, а подготвен материал, върху който да се водят преговори, отбеляза Борисов и уточни, че водят преговори всеки ден.
Борисов посочи, че според документа кандидатурите за регулаторите трябва да бъдат непартийни, неярки, експерти. В същото време изброи редица еднолични, без съгласуване с партньорите от управлението, ярки политически назначения в тях на ПП-ДБ.
Да отворим този меморандум или от ГЕРБ да предложат друг текст, поиска на свой ред съпредседателят на парламентарната група (ПГ) на ПП-ДБ Кирил Петков. По думите му трябва да се направи крачка напред в промяната на институциите. Искаме оттук нататък да се минава през процедура и всички политици заедно да се откажем от политическото начало в регулаторите, посочи Петков. Да направим реална реформа в правосъдната система, която означава всички ние да се откажем от контрол във Висшия съдебен съвет (ВСС), призова той.
В обявения в понеделник меморандум от ПП-ДБ предложиха на партньорите си от ГЕРБ-СДС документ, в който да залегнат основните цели на управлението за следващите девет месеца. Една от важните теми в него са регулаторите, като се предвижда поравно разпределение между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС.
Темата за разпределението предизвика в последвалите няколко дни спорове между политическите сили от мнозинството, а днес се премина и в обвинения между Делян Пеевски и Христо Иванов.
Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски обяви, че лично е отказал на Христо Иванов "делкането", което той му предложил в неговия кабинет, "делкането да бъде сигурен как ще се избере Висшият прокурорски съвет, за да бъде избран ортакът му Андрей Янкулов от неговия Антикорупционен фонд за главен прокурор и за заместник главен прокурор - Сава Петров", каза Пеевски. Христо Иванов и олигарсите зад него искат да вземат прокуратурата. Това е истината, битката е за антикорупционната комисия и за прокуратурата, олигархията иска да овладее държавата, нищо повече не се случва, добави Пеевски. Той отбеляза, че е имало добри разговори за Конституцията, как всичко ще е прозрачно. Христо Иванов излъга, като каза да не ги слагаме регулаторите, да уредим само Конституцията, заяви още председателят на ПГ на ДПС.
Проблемът на ДПС е, че искат да бъдат скрит партньор на ГЕРБ при разпределението, отговори по-късно депутатът от ПП-ДБ Христо Иванов. Опитваме се да разговаряме с ГЕРБ за наистина важна тема като реформите, регулаторите, борбата с корупцията, и изведнъж Делян Пеевски се "самовзривява" с поредния фойерверк от безвкусни пошлости, посочи той. За момента, според председателя на "Да, България", темите са за регулаторите, как ще бъде избран следващият главен прокурор, който да не бъде като Гешев и Цацаров, избрани по време на доминацията на ГЕРБ и ДПС. Той изрази надежда страстите да се успокоят.
По думите му ДПС имат обективен интерес да се опитат да си променят позиционирането във вътрешнополитически и в международен план, подкрепяйки реформата в Конституцията, което било мъдро от тяхна страна, в техен собствен интерес. Сега, смята Христо Иванов, Пеевски е в състояние да изгори целия този капитал с "поредното си изхвърляне".
Христо Иванов да спре да лъже, готов съм пред вас да ме погледне в очите и да ми каже, че не е водил тези разговори, на очна ставка съм готов тук, веднага, реагира след това в кулоарите Пеевски.
"Продължаваме промяната" и "Демократична България", които щяха да борят мафията, се прегърнаха с мафията и официално писмено ѝ предложиха да вземе 50 % от държавата, коментира и опозиционният лидер Корнелия Нинова от „БСП за България“. Виждате какво се случва днес - нещо, което сме ви повтаряли девет месеца – че тези хора се събраха само за постове, пари, власт и разпарчетосване на държавата, каза тя. По думите ѝ те вече започват отвътре "да си вадят кирливите ризи" един на друг и "мафията започва да се самоизяжда".
На въпроса дали очаква Делян Пеевски да развали "сглобката", председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов отговори, че не знае какво да очаква. "Няма никаква гаранция, че утре няма да се гушнат след едно "мазно" кафе и седене в скута", допълни още той.
В Министерския съвет премиерът Николай Денков коментира, че е нормално, когато се инициира политическо обсъждане по важни въпроси, то да започне с челен сблъсък на идеи, с много емоции и усещане за безизходица. Но също така е нормално след първия сблъсък страните да седнат на масата на преговорите и да намерят тези общи механизми и решения, които да постигнат набелязаните общи цели, смята той. По думите на министър-председателя хората очакват да се намерят работещи решения и да се продължи напред с реформите.
Снощи в изявление за медиите вицепремиерът и външен министър Мария Габриел беше категорична, че няма да подпише предложения от ПП-ДБ меморандум. Всичко има граници, моите са, че не приемам държавата да се управлява при тотално неспазване на фундаментални принципи на демокрацията, обясни тя. По думите ѝ е обезпокоително, че документът оставя усещането за това държавата да бъде разделена между две коалиции, а независими регулатори, съдебна система, службите и контролните органи да бъдат поделени в нарушение на законодателството на държавата за сметка на лични цели и на партийни интереси.