Стара Загора отбелязва 3 март с шествие „За Свободата... Да развеем българското знаме!“ за седми път
Първото издание на празничното шествие се проведе през 2015 г. То тръгва от центъра на града - от площада пред Общината, и достига до Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“.
„През 2020 година, когато всичко беше организирано, ден преди това заради настъпващата пандемия от КОВИД-19 се наложи да отменим събитието. Заради заболеваемостта през 2021 и 2022 година шествието не се провеждаше. Това е и причината тази година за седми път старозагорци, военни и гости на града да понесат българската светиня към Старозагорската Шипка, както много хора наричат Мемориалния комплекс „Бранителите на Стара Загора“, разказа заместник-кметът Милена Желева. От думите ѝ стана ясно, че 3 март в Стара Загора се усеща по един по-различен начин в сравнение с много други български градове. Единствените места близо до духа, който се усеща тук, са връх Шипка и град Плевен.
"Това, което се е случило - опожаряването на града и сриването му до основи, след което неговото пълно възстановяване през годините, носи преклонение, патриотизъм, който другаде трудно може да се изпита“, разказа още заместник-кметът.
Празничната програма започва в 9:00 часа с молебен за България, който ще бъде отслужен от свещеници от Старозагорската епархия в храма „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“. В 10:15 часа, едновременно пред всеки паметник, посветен на 3 март в града, ще бъдат поставени венци и цветя, а ритуалът за издигане на националното знаме на Република България, флага на Европейския съюз и този на Община Стара Загора ще бъде от 10:30 часа на площада пред местната администрация. Веднага след това паметното шествие ще поеме към Мемориалния комплекс.
„Това са три километра, които се изминават пеш, преминавайки през целия център на града и стигайки до емблематичното място за старозагорци“, допълни Желева и обясни, че там ще започне и празнична програма с концерт на Невена Цонева.
Тази година отново жителите и гостите на Стара Загора ще имат възможността да се включат в носенето на 300-метровата светиня. “През първите години на провеждането на паметното шествие само военни носеха знамето, защото нашите основни притеснения бяха част от него да не падне на земята. Но още от 2016 година много деца и възрастни хора започнаха да се хващат за знамето. След това решихме между военните да оставяме достатъчно място, за да има възможност всеки, който желае, да носи българския трикольор на ръце“, каза още тя.