Почти шест хиляди души са посетили културните събития, организирани през 2023 г. от Общинската библиотека (ОБ) “Искра” в Казанлък. Това каза в интервю за БТА директорът на културния институт Теодора Георгиева. Посетителите на място в библиотеката през изминалата година са били над 48 хиляди, а тези на официалния сайт – над 20 хиляди. Годината може да се определи като успешна за институцията, а интерес към инициативите има и от най-младата публика. 
ОБ “Искра” е образователен, информационен и културен институт с национално и местно значение, който събира, обработва, организира, съхранява и предоставя за обществено ползване печатни и други произведения и информация, включително такава за книжовното и литературно наследство, а организирането на различни културни събития е своеобразната връзка на институцията с изкуството, посочи Теодора Георгиева. По нейни думи през последните години се утвърждава тенденцията за приобщаване на децата от най-ранна възраст към книгите и четенето. Най-малкият записан читател в библиотеката е София Тенева, родена през 2022 г., а най-възрастният, който редовно ползва фонда, е Живка Зелямова на 91 години. 
Наред с утвърдени изяви като конкурса за изпълнение на хумористична творба “Чудонемирчета”, “Празник на буквите. Вече съм грамотен”, “Вълшебното куфарче”, интерес и популярност през последната година набират и тематичните уроци по родолюбие, както и срещите дискусии по значими социални теми, ръководени от професионални психолози, каза Георгиева. В библиотеката се организира и “Творческо лято”, което цели да осмисли свободното време на децата през ваканцията, а със съдействието на Народно читалище "П. Маналов -1932" от село Долно Изворово бяха представени бита и традициите на пролетните празници Лазаровден, Цветница и Великден. Целта на тези инициативи е децата да бъдат запознати с българските народни обичаи и традиции. Те ще продължат и през настоящата година. 
През 2023 г. ОБ “Искра” беше инициатор и на редица тематични творчески ателиета като клуб “Въображение”, “Вълшебна Коледа”, “Пъстри мартеници”, “Цветя за мама”, “Моят Великден” и други. В рамките на Празниците в Долината на тракийските царе за пореден път беше осъществена и фотосесията за деца “Светът на траките”, в която децата имат възможност да покажат техните накити и облекло. В инициативата “Млад археолог”, освен че демонстрират умения за оцветяване, рисуване и изработка на авторски накити, децата се запознават с тематични книги и енциклопедии за живота и бита на траките. Състоя се и прожекция на документалния филм "Древна Тракия - врата към безсмъртието", както и презентация "Тракийските съкровища", а за пръв път творческите ателиета бяха разположени на две места – в парковете “Розариум” и “Тюлбето”, разказа Георгиева. 
Акцент в рамките на Европейските дни на наследството беше стотната годишнина от създаването на списание “Кула”, което е най-старото продължаващо литературно издание в страната, посочи тя. По този повод ОБ “Искра” организира три събития – изложба от снимки и публикации, представяне на юбилейния брой и среща с автори, публикували в изданието през годините, напомни директорът. 
През 2023 г. се навършиха и 20 години от създаването на фентъзи клуба “Светлини сред сенките”, а библиотеката беше домакин и съорганизатор на премиерите на двата колективни романа "Тайните на старата върба" и "ТЕ, които говорят с мълнии". По повод 120-я Празник на розата се състоя и конкурс за разказ и изложба на тема "Розата - царицата на Долината", каза още Теодора Георгиева. 
Сред по-значимите културни събития за изминалата година са и творческите срещи с авторката Катя Зографова, дългогодишен директор на Националния литературен музей, видния юрист и краевед Стефан Саранеделчев, Тодор Костадинов и други. Продължи и поредицата от цикъла „Очи в очи с поезията”, организирана съвместно с Клуба на дейците на културата. “Важни изложби в библиотеката през годината бяха „Памет на д-р Стамболски”, организирана по повод 180 години от рождението на тази изключителна личност, „Госпожо Архитект”, посветена на първите жени архитекти, „Красотата на природата в нас”, сътворена от Румелия Гочева и Пламен Ганчев, изложба от участниците в конкурса „Розата, царицата на Долината”, „Летни АРТ приключения”, съвместно с Арт Стая, традиционните изложби „Шарен свят” , в рамките на Чудомирови празници и „Коледни вълшебства” с децата от Арт школа с ръководител Галя Иванова”, разказа още Теодора Георгиева.
Тя отбеляза, че екипът на библиотеката се е включил и в отбелязването на 140-ата годишнина от създаването на Казанлъшкото педагогическо училище. “Изготвените презентации, както и други значими изследвания бяха представени на традиционните краеведски четения, които се организират в навечерието на Деня на будителите, съвместно с Исторически музей „Искра” и краеведско дружество „Иван Енчев – Видю”, каза Георгиева. Екипът на библиотеката е взел участие още в посрещането и организирането на престоя на участниците в Международния фолклорен фестивал на състави от побратимени на Казанлък градове, който се състоя в рамките на Празника на розата. ОБ “Искра е партньор и при реализирането на доброволчески акции като “Помощник на Дядо Коледа”. През 2023 г. всички първокласници в общината получиха и безплатен абонамент за ползване на библиотеката, напомни още тя. 
Теодора Георгиева коментира още, че през изминалата година са извършени и ремонтни дейности, по-значими от които са цялостната подмяна на покрива и дограмата във Филиал 1 на библиотеката, закупуване на нови колонни климатици, на ново оборудване, както и боядисване и цялостно освежаване на фоайето.
По думите на директора настоящата година също започва успешно за ОБ “Искра”. В ход са работилница за мартеници, както и уроците по родолюбие, посветени на 151-вата годишнина от гибелта на Васил Левски и на Националния празник на Република България. Започнала е и подготовката за Празника на буквите, както и на предстоящото издание на конкурса “Чудонемирчета” и на Седмицата на детската книга и изкуствата за деца. По този повод от библиотеката подготвят маратон на четенето, в който да се включат видни личности, каза Георгиева. Ще продължат и изявите за представяне на българските традиции, а за тази цел културния институт работи съвместно с читалищата в общината, като най-активно помага Ваня Кръстева от читалището в Долно Изворово. “Имаме уверение и на други читалищни деятели, че през тази година ще се включат в инициативите ни”, посочи Теодора Георгиева.
Тя коментира още, че през април предстои библиотеката да бъде домакин на “Изложба с книга” на школа Арт линия, както и на среща с известния журналист и автор на “Истории от ръчния багаж” Георги Милков. Надяваме се, че тези срещи ще предизвикат интереса на публиката, каза директорът и допълни, че Милков идва за пръв път в града. В дните на Националната библиотечна седмица ще бъде представен проектът “Art in Libro – Изкуство в книга”, в който ще бъде показано малко известното изкуство оримото.
През настоящата година се надяваме след довършителните ремонтни дейности във Филиал 1 да разположим колекцията на Лилия Димитрова в експозицията “Историята на предучилищното и училищно възпитание”, посочи Георгиева. Продължава обновяването на отдел „Изкуства” с цел подобряване на средата и привличане на млади хора за тематични срещи, дискусии и други. Официалният сайт на институцията също се обновява, за да може по-пълно да бъде представяна дейността на библиотеката. Предстои и подмяна на дограма и боядисване на Филиал 2. 
Всичко това е само част от многообразната дейност на ОБ „Искра”, което потвърждава, че библиотеката е културна дестинация и е неизменна част от визитката на града и на страната, коментира директорът. С дейностите си екипът се опитва да разчупи стереотипа, че това е място, от което хората си избират книга и си тръгват и да превърне казанлъшката библиотека в културен център и в място, което опазва и представя традициите и възпитава младите поколения. 
Теодора Георгиева изказа своята благодарност към Община Казанлък и подчерта, че библиотека “Искра” винаги е получавала безрезервна подкрепа от администрацията. По думите и огромна помощ оказват и останалите културни институти, както и други партньорски организации, а екипът се стреми занапред да разширява партньорския си кръг.