Филми за дръзки творци представя Master of art
Френският документален филм „Малкият принц: Роди се звезда” на Винсент Нгуен, създаден по за 80-годишнината на романа на Антоан дьо Сент-Екзюпери, изследвай спомените на автора. Разказва как той превръща една детска приказка в универсална философска притча, която надхвърля векове, култури и епохи.
Филмът ще бъде излъчен паралелно в трите града днес, 18 февруари. Непосредствено преди това, отново паралелно, ще бъде показан българският документален филм на режисьора Пламен Николов „Ако имаше филм за мен… Димана Йорданова”. Поетесата е едновременно основен герой и зрител в лентата. Говори за себе си в трето лице и с отстранение като за някой друг, когото познава добре. Този разказ е накъсан от стиховете ѝ, които чете сама.
„Портокал с часовников механизъм – пророчеството” е на режисьора Беноа Фелиси. През 1971 г., след като излиза филма на Стенли Кубрик, Антъни Бърджес, британският автор на скандалния роман, получава критики от всички страни. Обществото, критиците и някои американски съдии са възмутени и Бърджес се оказва в светлината на прожекторите, обвинен в подбудителство към насилие и убийство.
Така, той започва да пише ръкопис, който никога не е публикуван и до който днес имаме изключителен достъп чрез този филм. Следващите прожекции в София са на 21 и 25 февруари.
Канадският документален филм „Цветът на мастилото” разкрива мистерията и силата на най-старата медия през очите на Джейсън Логан, производител на мастила в Торонто. Събирайки цветове от природата – плевели, горски плодове, кора, цветя, камъни, ръжда – той прави мастило от почти всичко. Прожекцията е днес, 18 февруари, от 15.30 ч. в културен център „Г8“, както и в Стара Загора – на 20 февруари.
Италианският филм „Джеф Кунс – личен портрет”, е пътешествие в съзнанието на един от най-противоречивите артисти на нашето време, показващ скритите механизми зад човека, художника и марката Koons. С ексклузивен достъп до дома на семейство Кунс в Йорк, Пенсилвания, лентата изследва корените и ежедневието на Кунс, следва го до огромното му студио в Ню Йорк, а след това през Катар и Европа до гръцкия остров Хидра, по време на обиколката му там с пет изложби през 2021 г. Освен другите творби, документалният филм показва и творбите Play Doh, Puppy, Balloon dog, Banality, Michael Jackson and Bubbles, Tulips, Lobster, Pink Panther, Bracelet, Cracked Egg, New Hoover Convertible. Следващите прожекции са на 20 февруари – в София и в Стара Загора.
Същия ден в столицата е единствена прожекция на испанския филм „Изкуството на светлината и сенките” – за произхода на киното и аудиовизуалното изкуството от праисторията до началото на 20 век.
„Гоя, Жан-Клод Кариер и призраците на Бунюел” (режисьор – Хосе Луис Лопес-Линарес), на 25 февруари в „Одеон“, проследява проучванията на покойния сценарист Жан-Клод Кариер, на творчеството на художника Франсиско де Гоя, на когото винаги се е възхищавал и на когото е посветил филма „Призраците на Гоя“ с Милош Форман. Как Гоя предусеща модернизма, не само в изобразителния смисъл, но и по засегнатите теми – войни, мигранти, увреждания (Гоя е бил глух), „малките хора“ и преди всичко стигматите на лудия свят. Гоя, който, както казва Малро, е последният от класиците и първият от модерните.
Индонезийският филм „Да създадеш скулптура гигант”, на 22 февруари в „Г8“, разказва за скулптора Ньоман Нуарта, автор на величествената гигантска каменна птица на оостров Бали – „Гаруда Вишну Кенчана“.
/ДД