Рекорден брой винопроизводители се включиха в 17-то издание на „Трифониада“ в Златоград
Победителите определи Стефан Георгиев – магистър инженер-технолог на виното и пивото.
Хиляди гости на Златоград се събраха на традиционния празник на виното на площада в Стария град. „Тази година може би е рекордната - 68 участници, с около 112 вина, които са за оценка“, каза Александър Митушев – управител на Етнографския комплекс. Организаторите са щастливи, че вече има участници и от Северна България. „Златоград все повече се утвърждава като място, където се оценяват вината, не само в региона, а може би и в цялата страна“, добави Митушев.
Над 200 литра вино и вкусни мезета дегустираха гостите, пристигнали за празника в най-южния български град.
Ангел Хаджиангелов от Хасково отглежда лозята си в село Поляново. Той от три години произвежда вино. „Основно ги произвеждаме от наши лозя. Доволни сме от тазгодишната реколта. Пазарът е предимно в нашия регион. В големите вериги няма как да ни намерят нашите клиенти, защото произвеждаме малки количества. Започнахме да предлагаме виното чрез близки и познати. В магазинната мрежа в Хасково го има и в няколко заведения за бързо хранене“, сподели Хаджиангелов.
От местната общинска управа са доволни, че всяка година гостите на Златоград се увеличават. С празника „Трифониада“ се дава начало на културния календар на общината. Все повече хора го посещават, все повече изложители, желаещи виното да им бъде оценено от професионалист-сомелиер. Кметът Мирослав Янчев също участва в надпреварата с вино, семейно производство – червено, мерло, и спечели наградата на публиката. „Не продаваме вино, даваме го само за дегустация, за домашни нужди, с приятели да бъде споделено“, посочи кметът. Според него най-важната награда е на публиката. „Виното е кметско вино, пие се по кметски, с добра компания и много желание за веселие“, шегува се Янчев.
Наградите за победителите са осигурени от Милко Цветков – винопроизводител и ценител на качествените вина. Според него българският винопроизводител е засегнат от различните нива на субсидиите, които се изплащат в Европейския съюз. „Ако аз получавам субсидии, колкото в Испания, Германия и Франция на декар лозе, значи нашето вино, българското, няма кой да го спре да залее Европа. За съжаление, това не е така - ние получаваме субсидии на декар, колкото един зърнопроизводител“, коментира Цветков. Той обаче вярва, че българското вино ще намери своето място в Европа. „Ако се намерят хора, които да го направят познаваемо в Европа и в света и които да отблъснат жестоките намерения на големите производители - Италия, Франция, Германия, Испания, които се мъчат по всякакъв начин да ограничават развитието на този продукт - на нашето българско вино, продажбите в Европа“, допълни още той.