Дигитална платформа с информация за инженерната инфраструктура подготвя общината в София
В Столичната община се е състояла работна среща по темата с главния архитект на София Здравко Здравков и представители на Камарата на строителите в България. На срещата е присъствал и зам.-кметът по строителство Иван Матов, обясниха от общината.
Събирането на информацията се извършва от експлотационните дружества като „Софийска вода“, „Електрохолд“, „Овъргаз“ и „Топлофикация“ и това ще обезпечи необходимите данни, които да бъдат визуализирани в електронната платформа. Идеята е цялата информацията да бъде достъпна за ползване от предприемачи, възложители и инвеститори, които имат нужда да установят каква подземна инфраструктура е налична в близост до техния имот. Събирането на едно място и наличието на електронен достъп на тази информация е изключително полезно предвид липсата на подземен кадастър, коментираха от Камарата на строителите в България.
Системата няма да замести изходните данни за проектиране, но ще даде добра информация за подпомагане на инвестиционния процес, смята главният архитект на София. Предвижда се платформата да бъде готова до два месеца.
На срещата са поставени и въпроси относно Проекта за бюджет на Столичната община, индексациите в строителството, както и използването на ФИДИК в договорите, информираха от пресцентъра на общината. ФИДИК представлява набор от договори и договорни условия за строителство и инженеринг. Заместник-кметът Иван Матов изрази позиция, че ФИДИК има балансирано отношение между възложител и изпълнител, и може да бъде разгледано като възможност за работа. От Строителната камара посочиха, че са стартирали промяна в нормативната база и искат да приложат т.нар. Зелена книга на ФИДИК, заяви инж. Любомир Качамаков, зам.-председател на Камарата.
Камарата на строителите са се интересували и от проекти в областта на енергийната ефективност на обществени сгради, както и инфраструктурни обекти в районите.
В рамките на работната среща е обсъден и въпросът за дигитализиране на издаването на разрешението за строеж, по което Столична община работи. За да се подпомогне процесът, Здравко Здравков предложи да се направи тестови период с няколко проекта по предложение на Камарата на строителите, които да бъдат предадени в електронна среда. Целта е да се провери в реална среда как се извършва процесът по съгласуване, за да установи дали този процес ще заработи, и какви са проблемите при неговото бъдещо прилагане. По думите на главния архитект този подход ще даде положителни резултати при последващите наложителни законови промени, коментираха и от строителния бранш. Дигитализирането на процеса в инвестиционното проектиране за издаване на разрешение за строеж в дигитална среда е изключително важно и очаквано от всички участници в строително-инвестиционния процес, посочиха на срещата.
БТА припомня, че Направление "Архитектура и градоустройство", чрез своя електронен портал, предлага набор от електронни услуги, като: Издаване на удостоверение за устройствен статут на имот/и; Изготвяне на индивидуална схема за поставяне на акционни преместваеми обекти; Издаване на разрешение за строеж от Главен архитект на Столична община за основно застрояване, пристрояване, надстрояване на жилищни и нежилищни сгради за обекти от първа, втора и трета категория и плътни огради, неразделна част от инвестиционния проект.