Трайно търсените на пазара на труда професии в Кюстендилско са нежелани от учениците, казаха директорът на Регионалното управление на образованието (РУО) в Кюстендил Мая Стойчева и експертът в управлението Силвия Тонева на пресконференция. 
Най-голям дефицит има за стругари, шлосери, професии в строителството, но от години няма желаещи за тях, коментираха от РУО. Досега паралелките не са се реализирали, защото нито един желаещ не се е записал по време на приема, обясниха от управлението. Опитвахме няколко години в професионалната гимназия "Джон Атанасов" в Кюстендил да предложим прием в паралелка "Изпълнител на термални процедури", предвид даденостите на района, но успяхме да реализираме половин паралелка и то преди много години", казаха пред БТА от РУО.
Предложението на Регионалното управление на образованието в Кюстендил за държавния план-прием за учебната 2024/2025 година включва 36 паралелки в професионални, профилирани гимназии и средни училища. Двайсет и две са паралелките в професионалното образование, от които 20 паралелки в дневна форма на обучение и 2 – в дуална система, каза още Мая Стойчева.
За развитие на жизнеспособен туризъм и възстановяване на традициите в тази област се предлагат специалности на професии – организатор на туристическа агентска дейност, ресторантьор, хотелиер и готвач. За развитие на конкурентноспособност в селското стопанство, преработвателната промишленост, овощарство и подпомагане на селскостопанските производители, се предлага специалност - трайни насаждения, от професия техник-растениевъд. За реализиране развитието на транспортната инфраструктура и оптимизиране на енергийната инфраструктура се предлагат специалности към професиите електротехник, електромонтьор, техник на енергийни съоръжения и инсталации, техник на транспортна техника. 
Предлаганите специалности към професиите за стимулиране на малкия и средния бизнес, разнообразяване на регионалната икономика и укрепване на бизнес-структурата са: икономист, офис мениджър, икономист-информатик, организатор интернет приложения, приложен програмист, компютърен график, техник на електронна техника, техник на компютърни системи, оператор в производството на облекло.
Предложението за държавен план-прием е включена една нова специалност, тя е за професионалната гимназия "Академик Сергей П. Корольов“ – Дупница, по компютърна техника и технологии, за професия техник на компютърни системи.
Заради недостатъчен брой ученици през миналата година не са се реализирали паралелките по професията техник на транспортни средства, в Дупница и тази по конструиране, моделиране и технология на облеклото в Кюстендил. Затова през тази година те няма да приемат ученици. 
По време на пресконференцията стана ясно, че броят на учениците в областта намалява. Прогнозният прием за 2023/2024 година е бил 972 ученици, а тази година седмокласниците се очаква да бъдат 911.
Предстои предложението на Регионалното управление на образованието в Кюстендил за държавния план-прием за учебната 2024/2025 година да бъде подложен на обществено обсъждане в края на април.